Програму U4U продовжили: чи змінилися умови для українських біженців у США

У США. Скриншот: kanaldim.tv

За програмою U4U у США знайшли прихисток майже 300 000 українців. Наразі це єдина програма, за якою наші біженці можуть потрапити до Америки й отримати аналог тимчасового захисту в Європі. Фінансової підтримки українці не отримують, але можуть розраховувати на інші види допомоги, йдеться у матеріалі "Ранку Вдома".

Програма 4U4 почала діяти спеціально для українців після повномасштабного вторгнення. Відповідно до умов програми наші земляки мають знайти спонсорів, які у разі потреби візьмуть деякі витрати на себе. Загалом за цією програмою до США потрапили майже 300 000 українців.

"Програма досі активно працює. Звісно, відбулися зміни, зокрема, почалося більше перевірок. Зараз, на відміну від попередніх років, потрібно писати лист-пояснення, де треба обґрунтовувати, чому саме ця людина повинна отримати гуманітарний пароль та потрапити в Америку", — розповідає міграційна помічниця у США Соломія Ткач-Киричук.

Крім того, до початку дії програми 4U4 українців активно пускали через кордон з Мексикою. Такою можливістю скористалися ще орієнтовно 25 000 наших земляків.

"Для українців, котрі зайшли через Мексику два роки тому, продовжили гуманітарний пароль. Однак це продовжений не автоматично. Зараз їм видали такий спеціальний ре-пароль — так званий статус, який вони зможуть отримати окремо. Цей статус видається терміном на два роки. Тобто тих, хто зайшов через Мексику, прирівняли до тих, хто отримав гуманітарний пароль на два роки", — додає Соломія Ткач-Киричук.

Якоїсь особливої фінансової підтримки українці у США не отримують, але вони можуть розраховувати на допомогу, як і місцеві жителі. Діє у США й програма, що допомагає з орендою житла. Ця програма передбачена в її місті для усіх жителів, які перебувають у скрутному становищі.

"Ми подаємо заявку. Вони вибирають, бо всі хочуть жити безплатно. Я пояснюю, що я сама з двома дітьми.  Я їм показую, що я хочу орендувати. Тобто я житло маю знайти сама. Вони питають про вартість житла. Потім представники губернатора самі контактують з орендодавцем та домовляється про оплату за оренду", — зізналася біженка з України Ганна Боярська.

Загалом орендувати перше житло у США не так вже й просто. Бо, тут важлива кредитна історія, якої в українців просто немає. Українцям допомагали спонсори, які виступали гарантом.  У США складно влаштуватися на роботу, тому всі переселенці мають отримати відповідний дозвіл.

"Українці, котрі приїхали за програмою 4U4, мають право відразу приходити на роботу та працювати. Тобто вони приїжджають, по суті, за дозволом на роботу. Однак вони зобов'язані в будь-якому разі отримати свій пластиковий дозвіл на роботу. Для цього потрібно подати окрему заявку в міграційну службу. Терміни розгляду такої заявки може сягати від кількох тижнів до кількох місяців. Американський уряд для українців зробив цей дозвіл на роботу безплатним", — каже міграційна помічниця.

Більшість українців вже працевлаштовані у США, найчастіше працюють у сфері обслуговування. Проте слід розуміти, що для роботи косметологом чи в б'юті індустрії потрібна ліцензія.

"Жінки — це переважно доглядальниці, няні, прибиральниці. Тобто це сфера послуг. Через ліцензію можна надавати послуги манікюру або відкрити перукарню. Чоловіки — будівельники, водії фур, перевезення. Загалом українці відразу знаходять роботу. Зокрема, ті, хто вміє дійсно працювати", — запевняє Соломія Ткач-Киричук.

Дітей обов'язково приймають до місцевих шкіл, а для дорослих проводять різні мовні курси. Вони є ранкові та вечірні. Можна обрати ті, що зручніші.

"Америка — це країна, котра має багатий досвід прийому мігрантів. Є певні організації, які сприяють вивченню англійської мови. Вони працюють в кожному регіоні. Переважно це безплатне навчання. До речі, такі курси є популярними при церквах та в благодійних організаціях", — резюмувала Соломія Ткач-Киричук.  

Загалом, американський стиль життя доволі спокійний, кажуть українці. Вони часто проводять вечори у колі рідних та друзів, радо обговорюють події за день. Крім того, американці впевнені у своєму завтра, тож часто планують відпустки навіть на кілька років вперед.

Ще про життя українців в інших країнах:

Прямий ефір