Медична система у Норвегії: які безплатні послуги передбачені біженцям з України

Медицина у Норвегії. Скриншот: kanaldim.tv

Українці, які оформили тимчасовий колективний захист в Норвегії, мають право на медичну допомогу. Деякі послуги безплатні, за окремі доводиться платити. Дозволяється змінювати лікаря та отримати суттєву допомогу на лікування, йдеться у матеріалі "Ранку Вдома".

Більшість переселенців з України отримала тимчасовий захист у Норвегії. Тут його називають колективним. З ним наші земляки можуть вільно перебувати в країні, навчатися, працювати та отримувати медичну допомогу нарівні з місцевими. Загалом медичний захист українців в Норвегії поділяється на кілька етапів. Перший — коли переселенці проживають в мутаках — спеціальних таборах, де чекають направлення на постійне місце проживання.

"Щойно ви отримали колективний захист, ви знаходитесь у системі, яка надає вам лікаря. Він працює в лікарні, але раз на тиждень приїздитиме до пункту розміщення біженців. Послуги швидкої допомоги для біженців безплатні. За вас платитиме центр з міграції", — пояснює волонтерка та громадська активістка у Норвегії Олена Івашкіна.

Поки українці перебувають у мутаках та чекають свого поселення, їм проводять загальний медичний огляд. Після того, як переселенцям знаходять житло, їх реєструють у комуні. Від цього моменту всі українці отримують такі ж медичні послуги, як і місцеві жителі. Їм призначають сімейного лікаря. Загалом медична система Норвегії лише частково фінансується державою, а за огляд у лікаря тут треба платити. Діє накопичувальна система платежів.

"Коли у вас є проблеми зі здоров'ям, які вимагають медикаментів, регулярних оглядів та оперативних втручань, то ви платите 10% за кожен прийом. Коли набігає велика сума, а вам ще треба лікуватися, то вам нададуть направлення та рецепти, які дозволять безплатно продовжити лікування", — пояснює Олена Івашкіна. 

Такі державні послуги покривають більшість потреб громадян. Та якщо пацієнт бажає отримати додаткові обстеження, яких не призначав сімейний лікар, він може пройти їх у тій самій державній лікарні, але сплативши вже повну їх вартість.

"Якщо ви все ж, бувши зареєстрованим, хочете полікувати зуб не через місяць, як вам призначили зустріч, а завтра, то вам доведеться самому за все заплатити", — пояснила Олена Івашкіна.

У Норвегії якщо переселенці живуть у невеликих містечках або селищах, сімейних лікарів призначають із сусідніх міст. Проте ніхто не зобов'язує завжди звертатися лише до свого лікаря. В країні також діє онлайн-система, в якій зберігаються всі аналізи та призначення пацієнта. Через неї можна зв'язатися зі своїм сімейним.

Щодо черг до профільних лікарів, то вони є. Очікувати огляду доведеться кілька тижнів. Якщо випадок невідкладний, хворого оглянуть дуже швидко. "Швидкі" приїжджають тільки на критичні випадки. Тут вважають якщо хворий може сам дістатися пункту невідкладної допомоги, то краще приїхати самому. Норвежці зазвичай так і роблять. Проте якщо випадок дійсно загрожує життю, то лікарі зроблять усе можливе для порятунку пацієнта.

Ще про життя українців в інших країнах:

Прямий ефір