"Навіть фашисти такого не робили": Денис Христов побував у місті-герої Охтирка (ФОТО, ВІДЕО)

Місто-герой Охтирка досі зазнає обстрілів росіян. Ворог ніби мститься місту за те, що воно вистояло і не здалося під натиском окупантів у 2022 році. Як сьогодні живе це місто Сумської області, в проєкті "Тревел нашого часу" показав волонтер Денис Христов.
Бойові дії в Охтирці, що за 40 км від кордону з Росією, почалися першого ж дня повномасштабної війни — 24 лютого 2022 року. Активні бої точилися майже місяць. 48-тисячне місто стало одним з найбільш постраждалих в Сумській області.
Центр Охтирки — мерія, торговий центр, краєзнавчий музей — були зруйновані повністю. А на восьмий день воєнних дій російська бомба знищила місцеву теплоелектроцентраль (ТЕЦ). Літаки від російського кордону долітали до Охтирки за півтори хвилини, бомбили всім: від авіабомб до крилатих ракет і вакуумних бомб. Через місяць бомбардувань всі багатоповерхівки — їх у місті понад 120 — виявилися непридатними для життя.
Охтирку обороняли 93-тя окрема механізована бригада "Холодний Яр", місцева територіальна оборона та інші формування. Попри масштабні обстріли, Охтирка вистояла і була удостоєна звання міста-героя.
"Знаючи, через що проходять населені пункти, я їх всі називаю містами-героями. Однак у випадку Охтирки — це офіційний статус міста з 24 березня 2022 року. В Охтирці українські герої зупинили не одну колону російських військ, завдяки чому окупанти не мали жодного шансу пробити цю ділянку фронту", — зазначив Денис Христов
Жителі люблять затишну Охтирку, проте насолоджуватися звичним життям тут зараз проблематично через російські обстріли та їхні наслідки.
Руйнувань у місті багато. Ось так виглядає місцевий хлібозавод:


Знищено звичайну школу та шкільний автобус, що стояв у гаражі.
"Так росіяни “привітали” мешканців з 8 Березня", — сказав Денис Христов.



В ніч на 8 березня 2022 року протягом двох годин окупанти бомбили мирну Охтирку, один із ударів припав на Охтирський міський краєзнавчий музей. Він розташований на центральній вулиці міста в історичній будівлі XIX століття, музейний фонд налічував 9 815 експонатів, пов'язаних з історією, природою та культурою.
"Охтирський міський краєзнавчий музей — це перший музей в Україні, який постраждав від російських обстрілів. Ми тоді думали, що це випадково, а після подальших дій окупантів зрозуміли, що вони спеціально цілилися", — сказала директорка музею Людмила Міщенко.


Станом на квітень 2025 року, за даними ЮНЕСКО, під час повномасштабного вторгнення Росії в Україну було пошкоджено або зруйновано 34 музеї. Міністерство культури наполягає, що таких випадків майже вдвічі більше — 63.



Під час Другої світової війни Охтирка перебувала під фашисткою окупацією. Старші мешканці Охтирки наголошують, що навіть нацисти не робили такого, що сьогодні роблять росіяни.
"З власних спостережень, з того, що розповідають люди старшого віку, які пережили ту війну, — нацисти так не поводилися. Під час нацистської окупації, яка в Охтирці тривала 22 місяці, працювали театр, бібліотека, школи. У Сумському обласному архіві я вивчала, якою в той період була шкільна програма в українських школах. Вона вражає. Вона була побудована на творах українських класиків. Звичайно, не можна захоплюватися тим періодом, але ми зараз порівнюємо з тим, що роблять росіяни", — зазначила Людмила Міщенко.
Після березневого обстрілу 2022 року майже два місяці працівники Охтирського краєзнавчого музею разом з містянами розчищали завали. Експонати перенесли в інше приміщення, де зараз поступово відновлюють експозиції.
"Як свідчить Інститут мовознавства, слово “охтир” означає місце, де влаштована засідка. Тому що Охтирка — це спочатку була фортеця для захисту від набігів. Є багато версій щодо назви Охтирки, деякі кажуть, що в перекладі з тюркських мов вона означає "Білий яр". Я ж схиляюся до думки Інституту мовознавства, тому що Охтирка — це дійсно фортеця. Вона і була фортецею, і залишається нею сьогодні", — розповіла директорка музею.
З давніх часів в Охтирці збереглася традиція поділу міста на сотні.
"Ми досі говоримо, наприклад, що хтось живе на десятій сотні. І всі розуміють, які це вулиці і перевалки. Саме "перевалки", тому що українською — не “провулки”, а "перевалки". Свого часу письменник Іван Багряний (який родом з Охтирки, — ред.) писав про місто Наше (невелике українське містечко між Харковом і Сумами, — ред.). Ми спільно з Українським клубом розробили карту Охтирських сотень і назвали її "Сотні міста Нашого" на честь творчості Багряного", — повідомила Людмила Міщенко.





Попри обстріли, Охтирка тримається і не втрачає своєї атмосфери та навіть свого стилю. У місті можна побачити безліч муралів, графіті.






Попередні випуски проєкту "Тревел нашого часу":
- Раніше росіяни їздили сюди на ярмарки, а зараз знищують село: як виживає під обстрілами прикордонне Миропілля на Сумщині (ФОТО, ВІДЕО)
- Позиції окупантів — за 3-4 км: прифронтовий Куп'янськ показав Денис Христов (ФОТО, ВІДЕО)
- На повністю зруйнованих вулицях досі живуть люди: прифронтовий Куп'янськ-Вузловий показав Денис Христов (ФОТО, ВІДЕО)
- І тільки дитячі іграшки дивляться на руїни багатоповерхівок: жахи розбитої росіянами Ківшарівки під Куп'янськом (ФОТО, ВІДЕО)
- Зелений Гай, Ялта і Комар: попри постійні обстріли, в прифронтових селах Донеччини залишаються мешканці
- Жодної вцілілої будівлі: центр прифронтового Мирнограда на Покровському напрямку показав Денис Христов














