Національний корпус кримськотатарської мови: як та хто створює освітню платформу онлайн

Національний корпус кримськотатарської мови. Скриншот: kanaldom.tv

Національний корпус кримськотатарської мови невдовзі запрацює в Україні. Онлайн платформу створили за підтримки вітчизняного Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій аби зберегти кримськотатарську мову та зробити її широковживаною. Нині науковці оцифровують різні матеріали. Їм допомагають жителі окупованого Криму, йдеться у матеріалі "Ранку Вдома".

За даними ЮНЕСКО, кримськотатарська — одна з мов, яка перебуває під загрозою зникнення. Українська влада робить все, аби захистити права кримських татар, їхню національну ідентичність. Торік уряд ухвалив стратегію розвитку кримськотатарської мови на 2022-2032 роки.

Один з проєктів стратегії — створення Національного корпусу кримськотатарської мови. Це онлайн платформа, яка виконуватиме функцію відкритої бази даних навчально-освітніх, наукових та інших матеріалів кримськотатарською мовою.

"Все багатство тексту нашої мови в книгах, та інших ресурсах, оцифровується та вноситься до спеціальної бази даних. На основі цього масиву інформації можна навчати мови, аналізувати, вивчати граматику та культур. Згодом зробимо онлайн перекладач", — повідомив ідейний натхненник проєкту, голова фонду ASTEM FOUNDATION Снавер Сейтхаліл.

До каталогу вже внесли 359 матеріалів понад ста авторів. Це більше 40 тисяч друкованих сторінок. Оцифровувати будуть кримськотатарську літературу, матеріали з національних газет та публікацій. Наразі найстаріше видання у каталозі — випуск газети "Тарджеман" 1883 року. Найсучасніше датується 2022 роком.

Партнером Національного корпусу кримськотатарської мови став Київський національний університет імені Тараса Шевченка. Реалізується проект за підтримки швейцарсько-української програми

"Швейцарія підтримує єдність у різноманітності. Як країна чотирьох мов, ми зацікавлені в збереженні та захисті як наших, так й інших мов. Одна з мов, якою розмовляють у Швейцарії — романська. Нею розмовляють лише 40-60 тисяч людей, але ми дійсно докладаємо зусиль, щоб захистити її та зберегти. Тож тут ми також захищаємо кримськотатарську мову. Це важливо, оскільки вона пов'язує людей з їхньою культурою, дає їм можливість жити своєю культурою через мову", — резюмувала старша радниця посла Швейцарії в Україні Айлін Гофштеттер.

Нагадаємо, кримські татари у складі спецпідрозділу "Крим" наближають повернення півострова Україні.

Також цікаво: Як триває боротьба українського Криму проти російських окупантів

Прямий ефір