Людина, що випередила свій час: як Пилип Орлик створив першу у світі Конституцію (ВІДЕО)

Він міг залишатися успішним дипломатом, але обрав шлях вигнанця заради свободи своєї країни. Пилип Орлик — соратник Івана Мазепи і гетьман в еміграції, який випередив свій час на століття. Саме він уклав документ, який історики називають першою у світі Конституцією в сучасному розумінні. Його життя — це 30 років запеклої дипломатичної боротьби проти московської експансії та пошук європейських союзників для України.

Детальніше — у новій рубриці “Ранку Вдома” "Невідомі сторінки" з істориком Андрієм Стецюком.

Конституція Пилипа Орлика стала першою в світі спробою обмежити владу правителя законом і заклала основу української державності. Вона вперше чітко поділила владу на законодавчу, виконавчу, судову — ідеї, які в Європі і США будуть реалізовані лише через десятиліття. 

Конституція Пилипа Орлика є беззаперечним свідченням того, що українські політичні традиції значно старіші та прогресивніші за загарбницьку імперську систему Росії.

"Уявіть собі: 1710 рік. США ще не існувало, Французької революції ще й близько не було, а українці вже створили документ, який визначив механізми влади, розподілу її гілок, а також гарантії прав козацької старшини", — розповідає історик Андрій Стецюк.

Так з'являється Конституція Пилипа Орлика — один з найпрогресивніших політичних документів Європи XVII століття. І це не просто красива легенда, а реальний документ, який багато істориків називають однією з перших європейських конституцій сучасного типу. 

А тепер сюжетний поворот: цей документ був написаний не в Україні. Після поразки Івана Мазепи та шведського короля Карла XII у битві під Полтавою в 1709 році, частина козаків опинилася у вигнанні. І саме там, у місті Бендери (нині це територія Молдови), 5 квітня 1710 року підписують "Пакти і Конституції законів і вольностей Війська Запорозького", відомі як “Бендерівська Конституція”.

Обмеження диктатури та гілки влади

У XVIII столітті більшість європейських монархів мали абсолютну владу. Натомість Конституція Пилипа Орлика навпаки — обмежувала владу гетьмана. Це була офіційна угода між правителем та козацькою старшиною. 

“Отож, ми, генеральна старшина, кошовий отаман і все Військо Запорізьке домовились і постановили з ясновельможним гетьманом, щоб із тими всіма генеральними особами мають радитись Гетьман і його наступники про всілякі справи, нічого без їхнього дозволу і поради не починати”, — йдеться у шостій статті Конституції.

Отже, щоб ніхто не міг стати диктатором, гетьман мав обов'язково радитися із генеральною старшиною та військовими радниками про всілякі справи й нічого без їхнього дозволу не починати.

"І тут взагалі "вау-момент": Конституція Пилипа Орлика чітко поділила владу на три гілки. Законодавча влада надавалася Генеральній Раді, що виконувала роль парламенту. Найвищу виконавчу владу мав гетьман та генеральна старшина. А судова влада належала Генеральному суду. Тобто принцип, який є основою сучасних європейських демократій, українці прописали ще в 1710, за десятки років до європейських теорій про поділ влади на гілки", — акцентує експерт.

Окрім великої політики, у 16 статтях документа були зафіксовані права та свободи козаків, захист від утисків, підтримка для вдів і сиріт, а також гарантії для Запорозької Січі. Документ намагався побудувати не просто сильну, а соціально справедливу державу.

Повернення оригіналу через 311 років

Оригінали Конституції були написані одразу двома мовами: староукраїнською та латиною — тогочасною мовою міжнародної дипломатії. До наших днів збереглося кілька її варіантів. Староукраїнські рукописи нині перебувають у Москві, а латинські — у Швеції.

Лише у 2021 році, через 311 років після написання, оригінал латиномовної версії вперше привезли до України для виставки у Софії Київській, де українці змогли на власні очі побачити унікальну пам'ятку.

"І ще один неочікуваний факт. Конституцію Пилипа Орлика затвердив шведський король Карл XII. Він виступав своєрідним міжнародним гарантом цього документа та союзником українців у боротьбі проти Московії. Тобто українське питання вже тоді було частиною великої європейської політики", — зазначає Стецюк.

Через тогочасну складну політичну ситуацію Конституція Пилипа Орлика фактично не діяла на території України, але це не головне.

"Ще на початку XVIII століття українці вже точно знали, що таке демократія, контроль влади, права суспільства та незалежна Україна. І це руйнує старий міф про те, що традиції демократії нібито прийшли до нас ззовні. Конституція Орлика доводить: ідея вільної та правової України народилася дуже давно", — підсумував Андрій Стецюк.

Раніше у рубриці:

Медіа-партнери
Прямий ефір