Краще профілактика, аніж лікування: про медичну систему Ісландії розповідають українці

Ісландія. Скриншот: kanaldim.tv

В Ісландії знайшли прихисток небагато українців. Усі переселенці отримали тимчасовий захист з яким мають вільний доступ до медичного обслуговування. Частину витрат покриває державне страхування, а частину оплачує сам пацієнт. Як це працює, дізнавайтеся у матеріалі "Ранку Вдома".

Всього до Ісландії переїхало орієнтовно 4 000 українців. Усі вони отримали тимчасовий захист, який надає вільний доступ до медичної системи.

"Кожна людина, яка приїхала в Ісландію та оформила ідентифікаційний код, автоматично отримує державне страхування. Після того людина має знижку на обслуговування. Наприклад, українки, які оформили документи, змогли народжувати тут безплатно. Знаю такі випадки, коли жінки без документів народжували. це обійшлося їм приблизно в 5 000 доларів", — розповіла мовна та освітня консультантка у відділі освіти та молоді Рейк’явіка Оксана Шабатура.  

Медицина в Ісландії не повністю безплатна. Частину суми все ж доведеться платити. Яку саме — залежить від лікаря.

"Спеціаліст коштує від 100 до 200 євро за прийом. Якщо сімейний лікар дасть направлення, то це буде швидше та дешевше", — додає Оксана Шабатура.   

Усім українцям спершу потрібно зареєструватися у свого сімейного лікаря. В Ісландії він називається домашнім. Обрати його можна самостійно навіть з іншого міста. За приймання у свого сімейного лікаря також потрібно платити. Щоправда, з державним страхуванням сума радше символічна.

"Це 500 крон. Це дуже мало. Ця ціна зросла буквально два роки тому. Раніше було в чотири рази більше. Тепер держава взяла на себе більшу частину плати. Люди платять ці 500 крон. Це приблизно три євро", — пояснює консультантка.   

Потрапити до спеціаліста не просто. Черги великі, іноді доводиться чекати кілька місяців. Якщо ж потрібно терміново потрапити на приймання, то можна звернутися до медпунктів, або на вахту у поліклініку. Після 22 години можна звернутися до пунктів невідкладної допомоги. Вони працюють цілодобово.

Загалом, ісландці піклуються про здоров'я з дитинства. Зокрема, загартовується, адже навіть влітку температура рідко підіймається вище 15 градусів. Малеча в садочках та школах постійно гуляє на свіже повітря, не залежно від погоди.

Дорослим дають оплачувані відпустки, якщо бачать, що працівник виснажений. Крім того, лікарі намагаються не завалювати пацієнтів препаратами. Антибіотики виписують лише у крайньому разі. Більшість ліків продають суворо за рецептом. В Ісландії вважають, що легку хворобу загартований організм подолає і без ліків.

Ще про життя українців в інших країнах:

Прямий ефір