Які країни Європи дозволяють українським біженцям залишатися з простроченим паспортом

Паспорт громадянина України для виїзду за кордон. Фото: mvs.gov.ua

Міністерство закордонних справ України вирішило призупинити процес надання консульських послуг для військовозобов'язаних. На такий крок пішли через необхідність вирішення питань щодо військового обліку громадян мобілізаційного віку, які перебувають за кордоном. У зв'язку з цим багато українців зіштовхнулися з проблемою оформлення та продовження терміну дії свого закордонного паспорта. 

За даними Євростату, станом на початок 2024 року в країнах Європейського Союзу перебувало приблизно 4,3 мільйона українців, з яких близько 860 000 — дорослі чоловіки. Думки країн, де проживає найбільша кількість українських біженців, розділилися — одні дозволять нашим громадянам залишитися, навіть із недійсним паспортом, а інші готові сприяти Україні в поверненні чоловіків на батьківщину. Про те, які європейські держави вже висловили свою позицію з цього приводу і яких рішень очікувати біженцям, повідомляє "Дім" з посиланням на finance.ua.

Польща

У Польщі на сьогодні проживає до мільйона українців, що є другим показником після Німеччини. Офіційно Варшава вже зробила заяву на тлі ситуації в українських консульствах. Там заявили, що країна готова допомогти Україні повернути чоловіків призовного віку, щоб вони "виконали свій громадянський обов'язок", пише Reuters. Раніше Польща вже пропонувала допомогти Україні з цим питанням, аби військовозобов'язані повернулися до своєї країни.

Литва

Як пише Delfi, міністр оборони Литви Лаурінас Кащюнас заявив, що Вільнюсу необхідно подумати, як допомогти Україні повернути чоловіків призовного віку, які виїхали з країни. Водночас Литва поки не розглядає конкретних заходів і стежить за тим, які рішення з цього питання ухвалить Польща.

Німеччина

Видання DW звернулося до представника берлінського сенату, і там заявили, що надання або продовження українським біженцям посвідки на тимчасове проживання в Німеччині не передбачає обов'язкової наявності в них чинного паспорта. Головне, щоб у німецької влади була хоч якась можливість встановити особу.

Сенат Берліна є статусом однієї з 16 федеральних земель ФРН, а всі питання, що стосуються перебування іноземців у Німеччині, належать до компетенції саме земельної влади.

Інші країни

Наразі офіційні заяви прозвучали лише від трьох країн. Однак питання українських біженців у Європі порушується вже не вперше, тому деякі висновки можна зробити з огляду на старі заяви:

  • Австрія — у вересні 2023 року МЗС країни заявило, що не видаватиме Україні чоловіків призовного віку.
  • Чехія — у січні 2024 року міністр закордонних справ Чехії Ян Ліпавський сказав, що країна не має правових механізмів для відправки військовозобов'язаних чоловіків-біженців назад в Україну.
  • Угорщина — влада країни категорично проти екстрадиції чоловіків з України.

Читайте також: Зменшення призовного віку до 20 років може погіршити демографічну ситуацію в Україні — дані Інституту демографії

Прямий ефір