Сотня відомих амбасадорів, книги для зруйнованих бібліотек та дитячі читання: про Національний тиждень читання розповіла культурна менеджерка Тетяна Власова

Тетяна Власова. Скриншот: kanaldim.tv

Щороку Український інститут книги організовує Всеукраїнську акцію "Національний тиждень читання". У чому важливість цієї акції, хто став її амбасадором, які книги особливо популярні цього року, розповіла у "Ранку Вдома" поетеса, культурна менеджерка Тетяна Власова.

Ведучі — Ірина Хоменко та Костя Октябрський.

У чому важливість Національного тижня читання? Наскільки це актуально зараз?

— Національний тиждень читання — це один із багатьох способів привернути увагу до читання, як способу відпочинку та збагачення. Українці — освічена нація, яка багато читає. Тиждень читання популяризує цей вид дозвілля.

Гасло цьогорічного тижня читання: "Бути своїми". Чому така назва?

— Насправді у гасло вклали багато сенсів. В першу чергу — це про важливість об'єднання українців. Під час загроз та викликів ми стаємо своїми. Тож ми прагнули закликати українців знаходити своїх у читанні.

Які заходи відбулися протягом Національного тижня читання?

— Тиждень читання охопив всю Україну. Проходили дискусії, презентації, читацькі марафони, вікторини. Це все можна відстежити в соцмережах за нашими хештегами. На багатьох заходах виступали діти.  Також тривали збори для бібліотек, які постраждали від повномасштабного російське вторгнення. Була акція "Книжкова хвиля", до якої долучилися понад 40 книгарень. Вперше ми запустили амбасадорську хвилю. Проєкт рекламували люди, які не пов'язані з видавничою сферою. Це були музиканти, журналісти, громадські діячі, актори. Ведучі Ірена Карпа, Христина Соловій, Тарас Тополя, Юлія Саніна, Дар'я Трегубова, Римма Зюбіна. Така хвиля, вона привернула увагу аудиторії саме і до тижня читання, і до читання як такого.

Що зараз найбільше читають українці?

— Статистика, безперечно, є. Я б зараз не була голослівною. Український Інститут книги проводив дослідження. Боюсь помилитися в цифрах, але статистика вказувала на те, що українці стали більше читати. За моїми спостереженнями, почали читати українську літературу. Люди почали відкривати для себе сучасних авторів та перечитувати класику. Я говорю про художню літературу, але й варто зазначити, що історія та філософія теж в моді. Взагалі наше книговидавництво живе, розвивається, відкриваються нові видавництва. Там працюють дійсно героїчні люди, які навіть в цих складних умовах займаються тим, аби книжок не ставало більше.

До речі, в якому стані вітчизняне книговидавництво?

— Воно живе. Це можна відстежувати навіть за літературними книжковими фестивалями. Буквально нещодавно відбувся Kyiv Book Weekend, де презентували багато новинок. Книжковий Арсенал збирає багатьох видавців, авторів, читачів. Тобто тут працює ця синергія. Гадаю, що увага до книг та видавництва зростатиме й далі. Відповідно, видавці, акумулюють попит під пропозицію. 

Що читають діти?

— Дитячої літератури в Україні повно. Вона дуже гарна. В моєму дитинстві такого не було. Оскільки зараз, через війну, діти рано подорослішали, межі між дитячою та підлітковою літературою стираються. Вони можуть швидко дуже переходити до такої літератури, більш зрілою. Багато таких книг видає "А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА", "Видавництво Старого Лева". Це великий пласт дитячої, підліткової, яка вже межує з дорослою, літератури. Є з чого обирати. Важливе й оформлення. Зараз багато гарних книг, які дійсно можуть зацікавити дітей.

Ще цікаві гості "Ранку Вдома":

Медіа-партнери
Прямий ефір