Книга "Історія не без нас: становлення руху за права людей з інвалідністю в Україні": про унікальність проєкту розповів виконавчий директор Українського культурного фонду Владислав Берковський

Владислав Берковський. Скриншот: kanaldim.tv

Команда Fight For Right за підтримки Українського культурного фонду презентувала книгу "Історія не без нас: становлення руху за права людей з інвалідністю в Україні". Це історія громадського руху за права людей з інвалідністю в Україні, яка почалася наприкінці1980-х років, відколи з’явилася можливість засновувати громадські об’єднання, і до сьогодні. Про свій шлях боротьби у книзі розповіли близько 30 активістів. Герої та героїні мали різні шляхи до активізму, але всіх їх об’єднувало бажання відстоювати свої права або права своїх рідних на якісну реабілітацію, зокрема після травм та поранень на війні, долати архітектурні, інституційні та соціальні барʼєри. Про це у "Ранку Вдома" розповів виконавчий директор Українського культурного фонду Владислав Берковський.

Ведучі — Ірина Хоменко та Костя Октябрський.

Чому ви вирішили підтримати видавництво книги "Історія не без нас: становлення руху за права людей з інвалідністю в Україні"?

—  Люди з інвалідністю, опинилися поза нашим звичайним життям. Вони не мають того доступу, наприклад, до продуктів культури, які маємо ми з вами. Вони не можуть вільно піти в театр, вони не можуть піти на виставу, в музей. Ми говоримо про потребу безбар'єрного доступу. Тому в Українському культурному фонді існує програма "Культура без бар'єрів". Програма почалася ще у 2019 році. За цей період ми підтримали дуже багато проєктів, які націлені саме на розкриття безбар'єрного суспільства, на допомогу людям з інвалідністю. Ми прагнули познайомитися з ними через культуру.

У 2022 році до Українського культурного фонду надійшла одна з грантових заявок, а їх загалом було 200, з пропозицією підтримати видання книги "Історія не без нас: становлення руху за права людей з інвалідністю в Україні". До речі, це був цілий проєкт, а не тільки видавництво книги. Втім, сама книга розкрила історію становлення руху за права людей з інвалідністю. Нам було цікаво.

По-перше, в Україні ніколи не було настільки широкого проєкту. По-друге, спрацював економічний чинник. Адже попросили певну кількість екземплярів. По-третє, це не просто книга дослідження, а книга-співпереживання. Оповідь ведеться через досвід. Це 30 історій. Ти на секунду зазираєш за лаштунки, живеш життям цієї людини.

Там зібрані історії різних людей. Починаючи з ветерана Афганської війни, до людини, яка має стосунок до цього, бо її дитина стала інвалідом внаслідок катастрофи у Чорнобилі. Це різні вади, різні проблеми, які ми переживаємо разом із героями книги. Це дуже зворушливо.

Це змушує замислитися над тим, чи все ми зробили для комфортного життя цих людей. Також порушується інше питання. Наскільки є згуртованими люди з інвалідністю? В книжці багато інформації про те, як можна захистити свої права, як досягнути тої чи іншої мети, які методи використовувати. Сам проєкт — це приклад для всього суспільства. В першу чергу для осіб з інклюзію, щодо самореалізації.

— Як довго тривала робота над книгою?

— Книга — це частина проєкту, який мали реалізувати у 2022 році. Через повномасштабне вторгнення діяльність програми була призупинена, тому що всі кошти Українського культурного фонду в березні 2022 передали на підтримку ЗСУ. Наприкінці 2022 року було відновлено фінансування Українського культурного фонду. Ми з командою тоді вирішили реалізувати проєкти, які стали переможцями у конкурсі "Культура без бар'єрів".

Попри затримку, ми підтримали переможців. Часу на реалізацію у них було обмаль. Нещодавно була презентація. Ця книга є в електронному форматі в вільному доступі. Певний наклад видавці підготували для поширення у бібліотеках та організаціях.  Вважаю, є певні категорії книжок, які краще видавати в електронному форматі для більшого поширення. Ця книга — одна з таких.

Ще цікаві гості "Ранку Вдома":

Медіа-партнери
Прямий ефір