Кава чи чай у спеку: який напій обирають українці та що швидше втамує спрагу

Чай чи кава — вічна суперечка, яка щоразу загострюється влітку, коли спека змушує шукати ідеальний напій для втамування спраги. Чи справді один з них корисніший, чи все залежить від способу вживання та особливостей організму?

Детальніше — у сюжеті “Ранку Вдома”.

Рахунок 7:3 на користь кави. Протягом минулого року українці спожили, уявіть собі, 58 тонн кави. Чаю ж на одну людину заварюють приблизно пів кілограма на рік. Що краще обирати влітку, коли спека накриває місто? І чи справді холодні напої освіжають краще за гарячі? Ми опитали українців, якому напою вони надають перевагу і чим рятуються від літньої спеки.

Для Олександри кава давно стала частиною повсякденного життя.

“Каву я купую постійно, тому що це вже звичка. Насправді я б її не брала, бо на це йде великий чек. Але беру, бо це частина моєї рутини, і ти без неї просто вже не можеш”, — ділиться киянка Олександра.

Марія ж узимку може випити чай, але влітку від гарячих напоїв відмовляється. У спеку вона рятується холодною кавою.

“Не те щоб я щодня п'ю по три чашки кави, просто раз на два-три дні. Обираю суто через смак, бо відчуття бадьорості майже ніколи не відчуваю. Тому це радше для задоволення, ніж для ефекту”, — каже Марія.

Схожий вибір робить і Катерина. Для неї кава — це про відпочинок, а ось чай про зосередженість.

“Зазвичай обираю каву. Чай п'ю дуже рідко: у холодний сезон вдома або коли працюю досить довго. Здебільшого це чорний чай. Він додає мені більше концентрації, ніж кава. Кава все ж більше асоціюється з відпочинком, аніж з роботою”, — каже киянка Катерина.

Надія відмовилася від кави через реакцію організму і незалежно від пори року надає перевагу чаю.

“Обираю зазвичай чай, тому що від кави у мене піднімається тиск, особливо зранку. Тому мій вибір очевидний”, — розповідає Надія.

І в холод, і в спеку п'є чай також Олександр. Його фаворит — улун, традиційний китайський напівферментований чай. Чоловік захоплено розповідає про способи його приготування.

“Спочатку треба "пробудити" чай. Тобто заливається перша вода і одразу зливається, щоб прибрати все зайве. Потім напій заварюється, залежно від сорту. Наприклад, Те Гуань Інь — це розслаблювальний чай. Перша проварка триває десь 30 секунд. Що важливо — вода має бути температурою не більш ніж 85-90°C. Потім одразу заливається ще раз, тримається десь хвилину. Далі все залежить від якості листа — хороший чай можна заварювати три, п'ять або навіть вісім разів”, — ділиться знаннями житель Києва Олександр.

Та чи справді влітку існує єдиний правильний вибір між кавою і чаєм? Сезон і температура повітря — не основні фактори, на які потрібно зважати, розповідає лікарка-нутриціологиня Ольга Стьопич.

“Наш основний механізм терморегуляції у спеку полягає в тому, що ми втрачаємо рідину через потовиділення. Кава містить більше кофеїну, ніж чай, і вона може мати легкий сечогінний ефект. До зневоднення, звісно, не дійде, але цей нюанс варто враховувати. Водночас зелений чи білий чай діють на організм м'якше і мають чудові антиоксидантні властивості. Кава — це також класний антиоксидант, тому тут варто зважувати всі плюси, мінуси та особисті вподобання”, — пояснює експертка.

Найцікавіше, що в спеку швидке полегшення можуть приносити саме не холодні напої.

“У країнах зі спекотним кліматом пити гаряче — це традиція і частина культури. Пояснюється все просто. Якщо повернутися до механізмів терморегуляції, ми охолоджуємося тоді, коли підвищується потовиділення. А стимулювати цей процес ми можемо саме прийомом підігрітих або гарячих напоїв”, — додає Ольга Стьопич.

Сьогодні вибір не обмежується класикою. Бабл-ті, чайні коктейлі, нітрокава та десятки інших варіацій стають дедалі популярнішими серед українців.

Втім, лікарка наголошує: більшість таких напоїв схожі на десерти і абсолютно не тамують спрагу. Тому влітку головне правило залишається незмінним: обирати напої без доданого цукру і ніколи не забувати про звичайну чисту воду.

Читайте також:

Медіа-партнери
Прямий ефір