Гурт The Alibi Sisters співає на їдиш та планує знімати документальне кіно про євреїв, які прославили Україну: інтерв’ю зі співачками

Анна та Ангеліна Завальські. Фото: facebook.com/alibisisters

Гурт The Alibi Sisters — Анна та Ангеліна Завальські змінили ампула та почали розвивати єврейську культуру. Окрім того, дівчата планують знімати серію документальних фільмів про відомих євреїв, чий шлях пов'язаний з Україною. Про це вони розповіли в студії "Ранку Вдома". Напередодні концерту у VYAVA Stage сестри Завальські розповіли про плани та презентували пісню Yoshke fort avek на їдиш. Наживо її можна буде почути на Пурімському концерті у столиці вже 24 березня.

Ведучі — Ірин Хоменко та Костя Октябрський.

— Чим зараз живе дует?

Анна: Не хочеться про сумне, але в принципі, це наші реалії. Ми живемо так само як і всі українці. Цими новинами. Живемо очікуванням перемоги. Долаємо ті ж перешкоди, що й українці, ми абсолютно занурені в контекст. При цьому виховуємо дітей, готуємося до концертів, працюємо, тобто робимо все можливе, щоб підтримувати себе та інших. Донатимо, звісно.

Ми змінили своє амплуа. Розкажіть про це.

Ангеліна: Правда. Кілька років ми співаємо на їдиші й не тільки. Було вже багато концертів. Почуваємося комфортно у новому амплуа.

— Особлива програма, яку ви готуєте на 24 березня, присвячена святу Пурім. Розкажіть, що це за свято та якою буде програма?

Анна: Це свято для нас цікаве з погляду музики. Бо єврейська музика, так само як українська, пов'язана завжди зі святами. Музиканти — це ті люди, які грають на святах. Вони створюють настрій, вони дають атмосферу. Ми працювали з нашою єврейською програмою, як музиканти, на весіллях та інших подіях. Зараз ми готуємо кілька пісень  пов'язаних зі святом Пурім. Це буде цікаво. Ці пісні зазвичай розповідають історію цього свята, а це історія чудесного порятунку євреїв. Тут є важливий меседж, який полягає в тому, що світло перемагає темряву.

Ангеліна: Це сьогодні актуально в нашій країні. До речі, ця програма на їдиші подобається не тільки тим, хто розуміє, знає, любить музику, але й українцям. Тобто тут не йдеться про національність. Ще одна особливість нашої програми — поєднання українського та єврейського. Ці дві культури тісно пов'язані. Наші народи тисячоліттями жили на одній території. Це був потужний культурний вплив. Тому ми у нашому репертуарі, підкреслюємо ці взаємозв'язки. Співаємо, й українською, й, звичайно, на їдиш. Це така клезмерська музика.

Анна: Клезмери — це єврейські музиканти, які грали на весіллях. Тут, на території України, вони ще й грали на українських хрестинах та весіллях. До речі, часто до таких музик приєднувалися представники різних національностей, які проживали на території України. Ми теж клезмери, адже ми українки, які співають на їдиш. Важливо підкреслити, що це така музична традиція саме східноєвропейських євреїв. До Голокосту ці традиції зароджувалися в нашій країні. Врятували цю традицію лише іммігранти, які змогли виїхати за океан. Так ця традиція стала популярною в усьому світі. Ми, до речі, коли співаємо ці пісні, ми нібито повертаємо сюди цю втрачену традицію, і ми дуже відчуваємо в цьому певну місію.

— У вас була серія концертів "Моя єврейська душа". Були позитивні відгуки. Чи плануєте далі виконувати цю програму?

Ангеліна: Це не просто концерт, це концерт-вистава. Таких заходів було 15. Сподіваємося, буде продовження. Втім, поки запрошуємо всіх на наші нові концерти. Частина коштів від продажу квитків піде на підтримку ЗСУ. Найближчий концерт з музикою на їдиш відбудеться 24 березня в Києві. Тих, хто в Дніпрі знаходиться, чекаємо на нашому концерті 31 березня. це буде програма "Улюблені пісні на їдиш".

Дівчата, розкрийте свої плани?

Анна: Зараз дуже складно планувати далеко. Втім, ми поділимося з вами секретом. Ми подалися на грантову програму Українського культурного фонду. Ми прагнемо зняти  серію маленьких фільмів. Проєкт називається "Україна: у пошуках світу їдиш". Це актуально, бо саме в Україні народилося або зростало багато визначних на весь світ культурних діячів, музикантів, режисерів. Саме через ці історії, які пов'язані саме з Україною, ми хотіли б розкрити спільну історію. Це буде вісім міст України. Це документальні фільми.

Також цікаві гості "Ранку Вдома":

Прямий ефір