Ексуповноважений з прав дитини та очільник Save Ukraine Микола Кулеба пояснив, як Росія з викрадених українських дітей "ліпить" росіян

Микола Кулеба. Скриншот: kanaldim.tv

За даними української влади, кількість депортованих дітей станом на середину червня 2023 року становить понад 19 500 осіб. Точну кількість неможливо встановити з огляду на ускладнений доступ до тимчасово окупованих територій та ненадання російською стороною достовірної інформації з цього питання. 

Повернення депортованих дітей є тривалим та складним процесом, зважаючи на перепони, які створює російська сторона, вимагаючи особистого приїзду батьків та надання величезної кількості документів. Цим питанням, зокрема займається організація Save Ukraine. Її засновник та очільник Микола Кулеба розповів у програмі "Точка опори" на телеканалі "Дім" про те, як в РФ "ліплять" з українських дітей росіян.

"Вони були розселені по території Росії, більша частина з них — з родичами і батьками, яких депортували. Тому що навіть якщо сім'я сама переїхала в Росію, ми називаємо це примусовою депортацією, бо вони ніколи не планували цього робити, якби не вторгнення росіян. Але лінія зіткнення не дозволяє їм переїхати на цю частину, а вся система Росії працює, щоб змусити їх виїжджати на територію Росії. В Росії все підготовлено для того, щоб їх прийняти, там влаштувати і розселити", — пояснив правозахисник. 

Микола Кулеба розповів про одну з повернених із території РФ українських родин з дітьми. Вони розповіли, що російська влада дуже швидко їх паспортизувала та влаштувала дітей до місцевої школи.

"Ми повертали дітей з Мордовії, і сім'я, яку туди перемістили розповідала, що вони тікали, бо були на лінії розмежування. Приїхали волонтери з Росії. Спочатку їх у Донецьк перемістили, вони пройшли фільтрацію, у них відібрали паспорти і повезли туди. Далі місцева влада Мордовії поселила їх у покинутий будинок. Дітей зразу влаштували в школи. Паспортизували буквально моментально. Вони (росіяни, — ред.), до речі, ще у 2018 році змінили своє законодавство щодо отримання російського громадянства — готувалися до цього", — каже Кулеба. 

Українській родині призначили матеріальну допомогу, дітям у школі видали російські підручники. Поки решта класу навчалася, українцям дали якийсь текст, щоб ті просто переписували його російською мовою. Не можна було говорити українською, не можна було нічого носити, що підтверджувало б їх ідентичність.

"Не можна говорити про Україну — будеш покараний. Написання листів подяки російським військовим. Тобто з них потрошку "ліпили" росіян. Їм дають сертифікати про народження російського взірця", — розповів очільник Save Ukraine.

Повна версія інтерв'ю: Як Україна повертає викрадених Росією дітей: інтерв'ю з екс-уповноваженим з прав дитини та очільником організації Save Ukraine Миколою Кулебою

Нагадаємо, Микола Кулеба — засновник і очільник організації Save Ukraine / "Спасемо Україну" — фонду, який займається евакуацією людей із гарячих точок і допомагає повертати викрадених Росією дітей. Понад 20 років працює у сфері захисту прав дитини. З 2006 по 2014 рік Микола Кулеба був начальником служби у справах дітей Київської міської державної адміністрації. Відкрив мережу спеціалізованих центрів, де працювали з дітьми, яких повернули з вулиці. З 2014 по 2021 рік обіймав посаду дитячого омбудсмена в Україні. Одружений. Батько чотирьох дітей. 

Попередні випуски "Точки опори":

Прямий ефір