Це робота психіатрів, а не психологів: поширені міфи про нервову систему спростовує психологиня Наталя Підлісна

Наталя Підлісна. Скриншот: kanaldim.tv

Про ознаки хвороб нервової системи, лікування у медиків та роботу психологів у цій царині говоримо із психологом "Ранку Вдома" Наталією Підлісною.

Ведучі — Ірина Хоменко та Костя Октябрський.

— Що таке хвороби нервової системи? 

— Це важке питання, але я можу розповісти про психологічну частину хвороби. Зниження працездатності, наприклад, млявість, нестійкість настрою, депресія, порушення сну, дратівливість. Зазвичай, ці прояви вважаються наслідком стресів, але це не завжди так. Часто це психологічна частина хвороб нервової системи.

В усуненні нервових розладів глобальною помилкою є спроби розв'язувати проблеми на рівні психіки людині, тобто у психолога.

Однією з головних умов нормального стану нервової системи є нормальна біохімія мозку. Те, що ми називаємо в побуті хворою нервовою системою, овіяно міфами.

Зрозуміло, але про які саме міфи йдеться?

— Першим міфом вважається те, що цілеспрямованість та вольові якості людини залежить тільки від неї самої. Ви, мабуть, бачили людей, які не можуть ставити перед собою цілі та доводити все до кінця. Декому здається, що треба піти до психолога і розв'язувати проблему. Насправді ж за цілеспрямовану діяльність відповідають деякі лобові ділянки мозку. Є досить багато причин, здатних порушити їх нормальний стан. Подібне порушення викликають такі зміни, що людина стає не зібраною, не здатною до концентрації уваги та вольових зусиль. Методом томографії були отримані відомості про те, що кожному нервовому типу відповідають особливості кровотоку, альфа і бета ритми в різних частинах мозку.

Тобто, якщо ви не можете досягти якихось цілей або ваша дитина не вольова, то перед тим, як виснажувати себе та дитину, порадьтеся з неврологом. Впевненість у тому, що все вирішує психологія, може нашкодити.

Другий міф, наприклад, про депресію. Кажуть, що її викликають важкі життєві обставини або песимістичний спосіб мислення. Не у всіх, хто опинився в складних життєвих умовах, виникає депресія. Здорова, сильна нервова система вона переносить це без шкоди. Депресія є проявом порушеної діяльності нейронів, гормонів, нейромедіаторів. Тобто порушення роботи біологічного коктейлю всередині мозку.

Не треба з депресією одразу йти до психолога, а спочатку до психіатра. Думка про те, що можна змінити думки або обставини і тим самим вилікувати депресію, це теж шкідливий міф.

Також дуже розповсюджений міф про хронічну втому. Люди думають, що хронічна втома минеться, якщо дати організму відпочити. Але у здорових людей, навіть у випадку тривалого важкого фізичного навантаження, сили відновлюються після сну, після відпочинку.

Якщо щось сталося таке, що ви не можете відпочити й після сну, після відпустки, то це говорить про захворювання нейронів гормонів, або не виявлені інфекційні захворювання, і то є хронічна втома. Не треба йти до психологів з хронічною втомою, поки ви не пройшли огляд лікарів невролога та інфекціоніста. Хронічна втома вона не лікується психологічно. Це міф.

Чи можна в домашніх умовах без неврологів підтримати свою нервову систему?

— Пролікувати — не можна, а підтримати — можна. Доки ви живі, мозок постійно будує нейронні мережі. Тому наше головне завдання — підтримувати здоров'я мозку, аби йому легше було це робити. Треба розпізнати симптоми вигорання, щоб не допустити незворотні проблеми нервової системи. Щоб підтримувати себе, варто дотримуватись режиму дня, комфортного для себе, займатися спортом або танцями, або працювати в саду. Це просто розвантажує перенапружену нервову систему, через емоції.

Дуже важливо вчитися — це підтримка здоров'я мозку. Змінювати роботу дуже важливо, як протягом дня, так і протягом життя. Тобто змінювати одну роботу на іншу. Це сформує нові нейронні зв'язки. З великою долею вірогідності ці нові нейронні зв'язки будуть здоровими, бо вони молоді. Це є підтримка. Якщо ваша нервова система і мозок в цілому здорові. Але якщо ні, то все ж таки спочатку треба до лікаря.

Також цікаво:

Прямий ефір