Як розвинути силу волі: поради психологині Наталі Підлісної

Фото: kanaldim.tv

Сила волі — це здатність свідомо управляти своїми вчинками, розпоряджатися своїм життям. З нашою домашньою психологинею Наталею Підлісною ми з'ясовували, чи можна її розвинути, і головне — як це зробити. Корисні поради дізнавайтеся у матеріалі "Ранку Вдома".

Ведучі — Лілія Ребрик та Костя Октябрський.

Розкажіть, будь ласка, що таке воля?

—  Воля — це така психічна функція, яка полягає в здатності людини до свідомого управління своїми вчинками. Людина взагалі здатна розпоряджатися своїми силами, енергетичними ресурсами, щоб досягти успіху і при зустрічі з труднощами це відбувається за допомогою цієї волі.

Це називається вольове зусилля. Воно проявляється кожного разу, коли ви відчуваєте, що у вас немає енергії, немає сил, необхідної для досягнення мети, і ви свідомо мобілізуєте себе.

Усі психічні процеси поділяються на дві групи мимовільні та довільні. Коли потрібно не просто дивитись чи слухати, а вдивлятися, вслухатися, щоб краще зрозуміти і запам'ятати інформацію. Навіть якщо вам набридло мене слухати, то ми змушені мобілізувати себе, свої вольові зусилля.

Це зараз самокритично прозвучало. Як можна застосувати свою волю, щоб підвищувати планку у вимогах до себе. Що в цей момент буде відбуватися з нашим тілом, з нашими думками, з нашими емоціями?

— Перше, що людям приходить на думку, що застосувати волю можна через напруження, але наука відкидає уявлення про волю як посилення психічної напруги. Нічого хорошого не виходить у людини, яка постійно працює з напруженням. Це її виснажує, виникають неприємні наслідки для організму: перевтома, неврози, роздратування, зниження працездатності.

Розвинена воля передбачає економне витрачання нервово-психічної енергії. Коли ваші свідомі імпульси спрямовані не тільки на посилення та прискорення процесів, а при необхідності на їх ослаблення і уповільнення. Тобто і тіло, і думки, і емоції під час вольових зусиль повинні відчувати напруження, а потім розслаблення чи навпаки прискорення, а потім уповільнення.

Що треба для того, щоб прокачати силу волі?

— Треба вміти і знати, коли треба розслаблятися, а коли — напружуватися. Якщо ми розберемо вольовий процес на чотири пункти та з'ясуємо, який з них для нас найскладніший у виконанні, тобі зрозуміємо, як працює наша воля.

Перший пункт — план, коли ви сидите і вам вже треба робити, а ви обдумайте, як все робити. Другий — це зробити перший крок, почати робити щось. Третій пункт — це перешкоди в процесі, коли рутина, або не дуже цікаво щось робити. Четвертий — завершувати роботу, коли вже майже все зроблено і не вистачає трішечки зусиль, коли хочеться вже покинути все і зайнятися чимось іншим. Треба визначити на, який з цих пунктів вам важче витрачати зусилля.

Насправді дуже цікаве питання. Відповідь залежить, від того, в якому стані я зараз перебуваю. Якщо я втомлена, а мені треба ще щось зробити, то мені важче стати до роботи. Якщо я щойно набралася енергії, то мені важче сидіти й обмірковувати все. Тобто тут же залежить все від того, яка "вихідна точка", в якому стані ти перебуваєш зараз. Хіба ні?

— Може бути, так. Але зазвичай всім людям найважче дається один з чотирьох етапів — завершення. Людина може все спланувати, зробити, а в кінці все покинути. Подумайте, який етап для вас найважчий і витрачайте всі свої сили напруження саме на цей етап. Тобто на всіх трьох інших етапах ви повинні відчувати розслаблення, а на важкий етап спрямуйте напруження. Тобто краще робити за схемою розслаблення-напруження, або прискорення-уповільнення.

В характеристику волі людини, як головна ознака, входить вміння людини напружуватися вчасно. Ще дуже коротко скажу, що без мотивації немає жодної волі. Тобто постійно треба підвищувати мотивацію. А це означає, що треба ставити собі запитання: "Для чого я це роблю? Що буде мені винагородою?". Тоді буде краща мотивація.

Також цікаво:

Медіа-партнери
Прямий ефір