Історія євреїв України досі зберігається просто неба у Сатанові

Єврейський цвинтар у Сатанові. Фото: andy-travel.com.ua

У Сатанові на Поділлі розташований найдавніший єврейський цвинтар, що зберігся на території сучасної України. Тут збереглося понад 3 000 традиційних юдейських надгробків. Написи й зображення на них не лише розповідають історію, а й вважаються мистецькими об'єктами, йдеться у матеріалі "Ранку Вдома".

Єврейський цвинтар Сатанова — найдавніший, що зберігся на теренах сучасної України. На площі майже 10 гектарів розташовані понад 3 500 традиційних юдейських надгробків — мацев. Написи та зображення на надгробних пам'ятниках не лише розповідають історію одразу кількох єврейських поколінь Поділля. Це також унікальні мистецькі об'єкти.

"Коли ми говоримо про кладовище єврейське, саме про Сатанів та загублений світ, ми розуміємо те єврейське життя в Україні, яке було раніше. Без цього не було розуміння того, чому вони жили в Україні, яка в них була культура, чому це є велика частина України, а не тільки єврейська історія", — розповідає директорка Національного історико-культурного заповідника "Бабин Яр" Роза Тапанова.

Старовинне селище Сатанів називають єврейською столицею Поділля. Місцевий цвинтар вважають музеєм просто неба. Кожен із надгробків є справжнім витвором мистецтва. Традиційно у верхній частині розташоване символічне зображення, а у нижній епітафії. Наприклад, на чоловічих могилах частіше зображували лева, а на жіночих — птаха. Траплялося і зображення трьох зайців, що уособлює біг по колу. Також на плитах можна побачити грифонів, вовків, ведмедів, єдинорогів.

"Вплив цієї виставки полягає в тому, щоб ми пам'ятали про ці місця, не дозволяли їх знищувати й розуміли, що це також є частина культурної спадщини. Бо ми втрачаємо свою історію, свою ідентичність", — резюмувала Роза Тапанова.

Зразки сакрального мистецтва, які демонстрували у "Бабиному Яру", дозволяють зануритися у духовний світ єврейської громади. Разом з тим зрозуміти її цінності, а також по-новому поглянути на історію євреїв України.

Також цікаво: Гурт The Alibi Sisters співає на їдиш та планує знімати документальне кіно про євреїв, які прославили Україну: інтерв’ю зі співачками

Прямий ефір