30 років колекціонування та 1300 експонатів: засновник і головний редактор "Фактів" Олександр Швець розповів про створення першого в Україні музею порцеляни

Олександр Швець. Фото: kanaldim.tv

Засновник та головний редактор видання "Факти" Олександр Швець понад 30 років колекціонує порцелянові скульптури, привезені з різних куточків світу. Протягом тривалого часу він мріяв відкрити у Києві перший приватний музей порцеляни, який не має аналогів. Здійснити заповітне бажання колекціонерові вдалося під час повномасштабної війни. Про свою історію з порцеляною, відкриття музею, кількість експонатів та перші екскурсії Олександр Швець розповів у програмі "Точка опори" на телеканалі "Дім".

"У мене була мрія створити щось незвичайне у Києві. Це почалося з часів, коли я вчився у школі-інтернаті на вулиці Січових Стрільців (до 2015 року носила назву на честь Артема, — ред.) біля Свято-Покровського монастиря. Я мріяв побачити світ. І коли я почав його бачити, їздити по різних континентах, я звідусіль привозив щось екзотичне, що не могли побачити ті діти, з якими я вчився. Перші привезені з інших країн роботи не мають жодного відношення до порцеляни. Аж потім, коли я багато разів побачив порцелянові роботи у різних музеях… Я не уявляв, наскільки унікальне це мистецтво", — поділився він.

Найперша привезена з-за кордону порцелянова фігурка виставлена на вході музею — маленька фігура дівчинки з квітами. Її Олександр Швець примітив, коли був із дружиною на Майорці, на іспанських Балеарських островах. З неї все і почалося.

"Я ніколи не думав, що починаючи з маленьких фігур, ми створимо колись такий музей — перший в Україні музей порцелянових фігур. Я весь час підкреслюю це, бо є музеї, у яких виставлений, наприклад, унікальний і дуже дорогий китайський посуд. Але людям зрозуміліше дивитися, роздивлятися і відчувати емоції, які передаються у фігурках. Починаючи з японської мануфактури я почав збирати кращі вироби найвідоміших майстрів мануфактур світу — Німеччини, Китаю, Японії, Нідерландів", — пояснив власник музею.

Офіційне відкриття музею відбулося дев'ятого червня 2023 року, але перші екскурсії почали проводити взимку під час блекаутів. Люди все рівно приходили, каже Швець. Екскурсії проводили з ліхтариками. Від цього деякі фігурки з порцеляни заграли новими фарбами і по-новому відкрилися, зізнався власник музею.

"Треба було об'їхати півсвіту, брати участь у безлічі інтернет-аукціонів, знаходячи те і се. Я так поспішав, ніби мене хтось гнав у шию. Я інтуїтивно відчував, що це вікно можливостей, і воно може зачинитися у будь-який момент. Коли я вже зібрав основну колекцію, це виявилося правдою. Бо зараз знайти більшість із цих робіт практично неможливо. Їх немає в інтернеті чи в музейних колекціях. Вони десь осіли в приватних колекціях, які ніхто не бачить", — поділився Швець.

У музеї представлено близько 1300 робіт, які чоловік називає шедеврами. Це унікальні роботи найкращих майстрів світу. Загалом у його колекції знаходиться близько 4500 робіт з порцеляни.

Повна версія інтерв'ю: Заснування найпопулярнішої газети в Україні та сенс спілкування з "ватними" людьми: засновник та головний редактор "Фактів" Олександр Швець у "Точці опори"

Нагадаємо, Олександр Швець — український журналіст, у різні роки головний редактор газет "Київські відомості" і "Всеукраїнські відомості", а також засновник і головний редактор газети інтернет-видання "Факти". З лютого 2016 року за його ініціативи на волонтерській основі почали друк спецвипуску "Факти. Донбас", загальний тираж якого сягнув близько семи мільйонів примірників. Спецвипуск доставляли на передову, у військові госпіталі, у лікарні в зоні АТО, а також у школи та будинки для літніх людей. Це були щотижневі безкоштовні видання, щоб люди на окупованих та прифронтових територіях отримували інформацію про те, як живе Україна. Газета виходила майже два роки. Під час повномасштабного вторгнення, навесні 2022 року відкрив перший в Україні музей порцелянових фігур. Одружений вдруге і є батьком п'ятьох дітей. 

Попередні випуски "Точки опори":

Медіа-партнери
Прямий ефір