Єдина в Україні: лабораторію полярної біології відкрили в Києві (ФОТО)

У Києві запрацювала лабораторія полярної біології НАНЦ, де будуть аналізувати біологічні зразки, привезені з Антарктики. Про це повідомляє Національний антарктичний науковий центр, інформує "Дім".
“Це дуже важливий крок, адже науки про життя вже тривалий час є одним із дослідницьких пріоритетів Центру”, — зазначили в науковому центрі.
За словами науковців, раніше частину досліджень проводили безпосередньо на станції “Академік Вернадський”, частину — на борту наукового судна “Ноосфера”, а частину — у різних київських лабораторіях та закордонних установах. Але обсяг роботи з біологічними зразками зріс настільки, що виникла потреба у сучасній лабораторії, спеціально для полярної біології.
“Звісно ж, під час війни ніхто не став би витрачати кошти на будівництво: лабораторні приміщення люб’язно надав Київський авіаційний інститут. НАНЦ же завіз обладнання та буквально з коліс запустив роботу”, — розповів директор Центру Євген Дикий.




Очолює лабораторію Марія Павловська, спеціалістка з морської мікробіології та аналізу ДНК з довкілля (eDNA). Цей метод дозволяє визначити повне біорізноманіття зразка — від бактерій і вірусів до риб та китів. Лабораторія забезпечує повний цикл молекулярно-генетичних досліджень.
Серед пріоритетів — біопроспектинг: пошук у рослинах та мікроорганізмах Антарктики речовин, які можуть бути корисними для медицини або харчової промисловості, наприклад, нових антибіотиків чи антиоксидантів.
“За згаданим напрямом науковці досліджують складні взаємодії між організмами в полярних екосистемах — від обміну продуктами біосинтезу між бактеріями та мікроводоростями в Південному океані до тонких “налаштувань” симбіотичних стосунків антарктичних комах та рослин із бактеріями всередині них”, — йдеться в повідомленні.
Також до роботи активно залучають студентів як з Київського авіаційного інституту, так і з Київського національного університету імені Тараса Шевченка, а в майбутньому й інших університетів. Вони отримують можливість виконувати в лабораторії курсові та дипломні.




“Згодом будемо докладніше розповідати про цікаві дослідження, які відбуваються у “магічному трикутнику”: “Вернадський” — “Ноосфера” — лабораторія полярної біології”, — повідомили в лабораторії.
Читайте також: Топ-5 "найхолодніших" професій України представили у Службі зайнятості
Нагадаємо, канали українського іномовлення показали документальний фільм "Воїни науки" журналіста та волонтера Геннадія Куркіна. Стрічка присвячена 29-й українській антарктичній експедиції на станції "Академік Вернадський", експедиції на науково-дослідному судні "Ноосфера", а також історії науковців, які після початку повномасштабного вторгнення стали на захист України.
Читайте також: Уперше в історії керівницею Української антарктичної експедиції стане жінка — що відомо














