Уперше в історії керівницею Української антарктичної експедиції стане жінка — що відомо

Анжеліка Ганчук. Фото: facebook.com/AntarcticCenter

Уперше в історії річну експедицію на українську антарктичну станцію "Академік Вернадський" очолить жінка. Керівницею 31-ї Української антарктичної експедиції (2026-2027 по.) стане метеорологиня Анжеліка Ганчук. Про це повідомляє "Дім" із посиланням на Національний антарктичний науковий центр (НАНЦ).

У Науковому центрі зазначають, що Анжеліка Ганчук вже має досвід роботи на станції — у 2022-2023 роках вона була учасницею 27-ї Української антарктичної експедиції як метеорологиня. Зокрема, науковиця займалася метеорологічними, океанографічними, гляціологічними, аерологічними та іншими дослідженнями.

Загалом Ганчук працює у сфері метеорології та кліматології близько 10 років і має управлінський досвід в Україні. Вона пройшла професійний шлях від синоптикині до керівниці сектору Українського гідрометеорологічного центру Держслужби з надзвичайних ситуацій (ДСНС).

Зараз фахівчиня займається оперативним прогнозуванням і моделюванням небезпечних гідрометеорологічних явищ для реагування на надзвичайні ситуації. Така робота часто відбувається в умовах дефіциту часу та підвищеної складності, що потребує високої стресостійкості — якості, особливо важливої для роботи в умовах Антарктики.

"В експедиції Анжеліка проявила себе як фахівчиня із яскравими лідерськими рисами, що вміє організувати різні процеси та брати на себе відповідальність. Водночас вона — командний гравець. Саме тому серед усіх учасників та учасниць конкурсу її обрали не лише працювати на метеонапрямі, а й очолити експедицію", — пояснив директор Антарктичного центру Євген Дикий.

За його словами, з 2018 року в українській антарктичній програмі відбувся справжній гендерний прорив: від негласної майже 20-літньої заборони на участь жінок в експедиціях до першої бейскомандерки. Загалом із 2018 року й дотепер в річних експедиціях працювали 13 полярниць, а в сезонних — 11.

Найближчим часом буде завершено формування основного складу 31-ї експедиції, після чого НАНЦ представить повний склад команди.

Що ще відомо про керівницю 31-ї УАЕ?

Анжеліка Ганчук. Фото: facebook.com/AntarcticCenter

Анжеліка Ганчук народилася 1994 року. Здобула ступені бакалавра та магістра з відзнакою за напрямом метеорології та кліматології КНУ імені Тараса Шевченка.

2016 року почала працювати синоптикинею у відділі метеорологічних прогнозів Українського гідрометеорологічного центру ДСНС України.

Займалася оперативним прогнозуванням погоди, аналізом даних, моніторингом небезпечних і стихійних метеорологічних явищ та підготовкою офіційних попереджень. Кілька років також паралельно працювала у відділі взаємодії з медіа та вела прогноз погоди на телеканалі "Київ".

Після повернення з Антарктики очолила сектор чисельного моделювання та прогнозування УкрГМЦ. Сьогодні займається впровадженням сучасних чисельних моделей прогнозування погоди й небезпечних явищ, адаптацією прогнозних методик до національних умов та інтеграцією супутникових даних у щоденну операційну практику.

З 2025 року також залучена до освітнього процесу в КНУ імені Тараса Шевченка.

Важливою частиною її діяльності є міжнародна співпраця. Бере участь у програмах EUMETSAT та Baltic+, де виступає представницею і тренеркою від України, а також проходила навчання і стажування більш як у десяти країнах світу.

У Фінляндії здобула статус Master Trainer у системі метеорологічного прогнозування SmartMet та пройшла навчання в роботі з автоматизованими метеорологічними станціями Vaisala.

Окремий напрям — співпраця із британським Met Office у впровадженні однієї з провідних у світі платформ для візуалізації метеорологічних даних, яка використовується для телевізійного мовлення та медіапродуктів УкрГМЦ.

Читайте також: До 30-річчя станції "Академік Вернадський" оприлюднено архіви першої української експедиції (ВІДЕО)

Нагадаємо, канали українського іномовлення показали документальний фільм "Воїни науки" журналіста та волонтера Геннадія Куркіна. Стрічка присвячена 29-й українській антарктичній експедиції. Один із її учасників — морський біолог Андрій Зотов, якого називають "капітаном України". У лютому 2022 року він мав вирушити в наукову місію, але став на захист Батьківщини й дивом вижив після тяжкого поранення.

Читайте також: "Млинці", "пончики" та кристалічна паморозь: полярники показали цікаві явища Антарктики

Медіа-партнери
Прямий ефір