Як Україна готується до гібридних "Ігор Нескорених": інтерв'ю з представницею Мінветеранів Анастасією Галайко та ветераном Володимиром Товкисом

Анастасія Галайко та Володимир Товкис. Скриншот: kanaldim.tv

В лютому 2025 року в Канаді проведуть перші в історії гібридні "Ігри нескорених". До програми додаються гірські лижі та сноуборд. Крім того, кількість країн-учасниць збільшується до 25, а учасників від України буде 35. Нині в Україні почався відбір на всеукраїнські змагання, переможці яких сформують збірну України. Як подати заявку та які переваги участі у подібних проєктах, у "Ранку Вдома" розповіла начальниця відділу спорту ветеранів та фізкультурно-спортивної реабілітації Мінветеранів Анастасія Галайко та ветеран, учасник збірної України на "Іграх Нескорених" 2023 року у Дюссельдорфі, Володимир Товкис.

Ведучі — Ірина Хоменко та Костя Октябрський.

Нагадаймо нашим глядачам, де будуть проходити наступні "Ігри Нескорених". Які країни беруть участь у цих змаганнях?

Галайко: В лютому 2025 року "Ігри Нескорених" проведуть у Канаді. Це будуть перші гібридні змагання. Ніколи такого не було. Організатори додають зимові види спорту. Лишають тільки плавання, веслування на тренажерах, декілька командних видів спорту. Додається сноуборд та гірські лижі. Це буде дуже цікаво. Це нове для всіх країн. Будуть приймати 25 країн.

  Скільки учасників у нашій збірній? Як ветерани туди можуть потрапити? Який механізм відбору?

Галайко: Фундація "Ігри Нескорених" збільшує квоту для нашої країни. Це буде 35 учасників, проти 25 у 2023 році. В інших країн може бути менше учасників. Відповідно, у нас нині триває реєстрація. На всеукраїнських змаганнях наприкінці червня ми формуватимемо збірну. Брати участь зможуть всі, хто отримав травми або поранення під час виконання бойових дій. Тобто ветерани або чинні військовослужбовці. Реєстрація відбувається на платформі "е-Ветеран". Людина заповнює анкету, подає всі документи, і починається обробка заявки. Зараз є понад 370 заявок. Щороку кількість заявок зростає, залученість зростає.

— Володимире, як ви потрапили на змагання?

Товкис: Я потрапив торік, якраз збірна їздила в Дюссельдорф. Ми проходили відбір у Львові. Відбір складається з кількох етапів. Якщо ти потребуєш соціалізації — це одна із найголовніших причин прийти на ігри. Також враховують те, наскільки ти любиш спорт, чи ти відповідальний, чи бажаєш займатися. Багато ще залежить від того, чи поважаєш ти інших учасників. Треба реєструватися попри травми. На перший погляд, я здорова людина, а в мене пошкоджена частина мозку, стоїть титанова пластина. Є хлопці без рук, без ніг. Учасників відбирають за категоріями, хлопці змагаються серед схожих поранень.

Галайко: Торік ми започаткували систему навчально-тренувальних зборів перед змаганнями. Це дає можливість учасникам познайомитись з видами спорту. Ми не обираємо професійних спортсменів. Це не означає, що людина колись займалася спортом. Це може бути просто людина, яка хоче займатися, хоче спробувати для себе щось нове. Ми організували табір, у якому учасники знайомляться з усіма видами спорту. Табір триває три тижні перед змаганнями. Людина має можливість спробувати, визначитися з видом спорту. Це дає можливість залучити до занять спортом більшу кількість ветеранів. Це реабілітація та можливість об'єднатися ветеранам, аби потім допомагати одне одному.

Володимире, в яких видах спорту ви змагалися на "Іграх Нескорених" торік?

Товкис: В мене було веслування на тренажері. Це один із популярних видів спорту в Україні, адже у багатьох спортзалах є спеціальні тренажери. Другий вид спорту — стрільби з лука. До речі, стріляти з лука я зміг з допомогою зубів, бо рука погано працює. Одна з умов — натягнути тятиву або втримати лук. Там є спеціальне обладнання. Воно в зуби береться, одною рукою витягується і так зубами стріляєш. В нас був в команді хлопець з ампутацією — без руки та без ноги, то ми вдвох стріляли зубами. Також я мав захоплення з дитинства — це метання диска. У нас в школі був гарний вчитель фізкультури, який задав техніку. Зрештою у цьому виді спорту я зайняв третє місце.

Хто встановлює критерії відбору у видах спорту?

Галайко: Самі критерії відбору нам надсилає Фундація Ігор Нескорених. Ми нічого не розробляємо в цьому напрямку. Вони присилають критерії відбору, які умови відбору у тому чи іншому виді спорту, яка категоризація. Є різні види поранень і, відповідно, види спорту адаптують під ті поранення, які є в людини. У Фундації відштовхуються від правил в паралімпійських видах спорту та адаптують під інші види поранень.

  З ким змагається українська команда? Чи підтримуєте дружні зв'язки з суперниками, Володимире?

Товкис: Так, ми підтримуємо зв'язок. В мене є знайомі з інших країн, ми підтримуємо зв'язок з допомогою соцмереж. Так по всьому світу вже знайомих є.

Володимире, ви, як амбасадор "Ігор Нескорених", звертаєтеся до наших ветеранів. Як ви їх мотивуєте? Що ви їм кажете?

Товкис: Я сам позитивна людина. Пробую цей позитив передати побратимам. Я їм кажу, що життя не закінчується. Не потрібно закриватись в собі. До того ж спілкування під час ігор та після них допомагає навіть у побуті. Наприклад, з'ясувати певні юридичні нюанси. Ти поспілкувався з побратимами та дізнався щось нове. Це обмін досвідом та колосальна підтримка під час реабілітації. Я займаюся іпотерапією. Під час таких занять мій знайомий, теж ветеран, розповів про реабілітолога, який йому допоміг. Тобто це обмін досвідом та спілкування. Це допомагає.

Також цікаві гості "Ранку Вдома":

Прямий ефір