Як працює кремлівська пропаганда — оцінки істориків та політтехнологів 

Російська пропаганда. Скриншот: kanaldim.tv

День перемоги — одна із головних опор росіян. Це основа їхньої релігії, адже тут і свято, і спільний ворог, із яким треба боротися. Які інструменти використовує Росія, щоб впливати на населення, та чому вони мають неабиякий вплив протягом десятиліть, журналісти "Ранку Вдома" розбиралися разом з експертами.

День Перемоги — головна опора бастіону зі скрєп росіян. Тут і свято, і спільний ворог, з яким досі треба боротися, і цінності.

"Це основа їхньої релігії. Рашизм ґрунтується на святі перемоги, победобесію. Вперше воно було впроваджено в 1965 році", — розповіла кандидатка історичних наук, експертка українського інституту майбутнього Аліна Понипаляк.

Тобто тільки через двадцять років після перемоги над нацизмом у Другій світовій війні. Хоча для росіян це була інша війна, та й ворог теж. Радянські агітки закликали боротися не з нацистами. Всюди фашизм, але чому? 

"Вони намагалися спеціально відмежувати соціалістичний рух, який був притаманний Німеччині, з національним. Адже вони були націонал-соціалістами. Так само і більшовики, вони були соціалістичними за своїми світоглядними орієнтирами", — додає експертка.

Мотив війни проти України. Часто коли про них говорять, то згадують нацистів та бандерівців. Перших, до речі, часто плутають з націоналістами.

"Це було одне з найбільш серйозних звинувачень в СРСР. То ж Путін просто йде тим же шляхом. Він нічого нового не вигадав", — резюмувала Аліна Понипаляк.

Воюють росіяни не лише з інфраструктурою цивільною, а ще й із релігійною. Окупанти зруйнували понад 500 церков. Сам Путін каже, що вони православні. Попри обстріли храмів, православ'я для Путіна теж інструмент. Диктатор неодноразово наголошував на традиційних цінностях і зазіхання на них заходу.

"Якщо зараз російське телебачення увімкнути, то там кожні десять хвилин повторюють, що "ми воюємо проти НАТО, укронацисти, бандерівці". Там постійно ці скрєпи лунають. Американці це називають "брандспойт брехня", коли вам потоком в голову ллється", — пояснив політтехнолог Борис Тізенгаузен.

Ллється вона десятиліттями. Колективний ворог, зрадники українці, вітчизна, що в небезпеці. Російські царі, потім генсеки, а потім президенти, укріплювали свою владу одним і тим самим методом. Та у 2022 році його зламали українці.

Також цікаво: Що таке ІПСО, як виявити фейк та в якій соцмережі їх найбільше — інтерв'ю з керівницею VoxCheck Світланою Сліпченко

Прямий ефір