Як працювала Чорнобильська АЕС протягом року повномасштабної війни

Чорнобильська АЕС. Скриншот: kanaldim.tv

Чорнобиль — біль усіх українців. Катастрофа, що забрала життя сотень тисяч людей. Та звірству росіян немає меж. Вони вдерлися навіть сюди. В історії Чорнобиля з'явилась ще одна сторінка — окупація. Як працівники Чорнобильської АЕС пережили вторгнення росіян, як поводилися російські окупанти на атомному об'єкті і що залишили після себе? Деталі — у сюжеті "Ранку Вдома".

22 кілометри — це відстань від білоруського кордону до Чорнобильської АЕС. Подолати її можна за 40 хв.

24 лютого росіяни пішли колонами з півночі. Атомна станція — перший пункт зупинки. На промисловий майданчик ЧАЕС БТРи окупантів заїхали в перший день повномасштабного вторгнення.

"Було дуже важливо підтримувати зв'язок з майданчиком Чорнобильської АЕС. На щастя, цей зв'язок не переривався. Справною були як дротова та і мобільна мережі. Можна сказати, що ми в онлайн режимі спостерігали затим, як ворог захоплює атомну електростанцію ", — пояснив начальник відділу стратегічного планування ЧАЕС Дмитро Стельмах.

Усе в подробицях знав і Валерій Семенов. 24 лютого він був на чергуванні, яке затягнулося на 44 доби. На роботі чоловік пробув 1056 годин безперервно.

"Ми просто залишилися, скажемо так, в позаурочний час. Тобто кожен знав, що і надалі виконуватиме свої обов'язки", — зізнався інженер ЧАЕС Валерій Семенов.

З кожним днем окупації робити свою справу ставало дедалі складніше. Через обстріл ліній електропередач на АЕС зникло світло, що загрожувало новою катастрофою.

"Є в нас такий об'єкт унікальний, як об'єкт Укриття — новий безпечний конфайнмент. Були створені заводи з перероблення рідких та твердих відходів. Контроль над ними як такими, що мають статус ядерних, просто втрачається. Як радіаційний, так і екологічний контроль. Наприклад, об'єкт Укриття. Є ймовірність певної ланцюгової реакції. Для цього існує й система безпеки, яка живиться електроенергією. Коли електрики немає, ми втрачаємо контроль", — пояснив Валерій Семенов. 

А як щодо контролю самих окупантів? Як вони поводилися у фактично одному з найнебезпечніших місць на планеті? Окупанти, зокрема, знімали пропагандистські сюжети. При цьому — отримали серйозне опромінення. Зокрема, на кадрах, які згодом поширювали у російських ЗМІ, окупанти без респіраторів і захисних костюмів. Такою необізнаністю російських солдатів вдало скористався персонал станції, який почав залякувати росіян.

"Вони ну майже не втручалися в технологічні процеси, бо для них це було нове обладнання. Їхнє перебування на території АЕС —  було актом прикрого самогубства", — резюмував Дмитро Стельмах.

Під час окупації працівники жили просто на робочих місцях. Працювали — під дулами автоматів. На території зони відчуження було багато техніки окупантів. Жили росіяни у кабінетах на Чорнобильській АЕС. Після себе залишили безлад та розруху. З собою забрали охоронців станції.

"Найбільша трагедія на майданчику Чорнобильська АЕС, це те, ще наші люди опинилися у полоні. Серед них 131 боєць Нацгвардії. Більшість — досі у полоні. Цим я дуже стурбований. Вже понад рік минув", — резюмував інженер ЧАЕС Валерій Семенов. 

Персонал станції вірить, що всі наші захисники скоро повернуться до своїх родин.

Також цікаво: Як Чорнобильська зона відчуження "оговтується" після окупації — розмова з очільником Держагентства з управління зоною відчуження Євгеном Крамаренком

Медіа-партнери
Прямий ефір