Волонтери зі зброєю: спеціальні мобільні групи захищають Черкаси від "Шахедів"

Мобільна вогнева група. Фото: kanaldim.tv

У Черкаській області до роботи з ліквідації дронів типу "Шахед" залучені спеціальні мобільні вогневі групи (МВГ), які працюють на добровільних засадах. Серед таких волонтерів зі зброєю багато пенсіонерів. Як готують такі МВГ і як вони захищають небо Черкас, у проєкті "Міста" телеканалу "Дім" показав ведучий Анатолій Анатоліч.

Підготовка бійців МВГ починається зі спеціальної школи, де майбутні винищувачі "Шахедів" отримують теоретичні знання, проходять тренування на симуляторах і в полях. Школа працює на базі Добровольчого формування Черкаської територіальної громади (ДФТГ).

"Ми — волонтери зі зброєю, які допомагають нашим захисникам виконувати завдання територіальної оборони. Добровольцем формування може стати будь-який громадянин, який досяг 18-річного віку. Ми навчаємо бійців мобільних вогневих груп, які працюють надалі в наших або інших підрозділах. Спочатку вивчаємо теоретичну базу: правила поводження зі зброєю залежно від її виду, тактико-технічні характеристики повітряних цілей. Потім — тренування на симуляторі, після чого переходимо до бойових тренувань", — розповів командир ДФТГ В'ячеслав Гора.

До лав бійців МВГ приєднуються черкасці різних цивільних професій, а також люди пенсійного віку. Є й дівчата.

"У кожному підрозділі є дівчата. Не кожна кулеметниця, але є підрозділи, де саме дівчата виїжджають у складі мобільних вогневих груп. Їх небагато, можливо, 10%", — уточнив Гора.

Дарина — кулеметниця мобільної вогневої групи, а в цивільному житті — персональний стиліст.

"Я вже пройшла навчання, у мене вже є сертифікат. Я іноді приходжу сюди, щоб підтримати навички, додатково потренуватися. Ми, дівчата, теж можемо збивати “Шахеди” і працювати на рівні з чоловіками. Зараз я постійно працюю в мобільній вогневій групі, виїжджаю на позицію, на бойові завдання", — поділилася вона.

На базі школи майбутні бійці МВГ тренуються збивати "Шахеди" на спеціальному 3D-симуляторі, який імітує кулемет. Зараз у програмі модуля враховані саме "Шахеди", але програма доопрацьовується, і скоро в ній з'являться дрони-розвідники.

Анатолій Анатоліч випробував симулятор. Йому вдалося збити кілька "Шахедів", які летіли на висоті 300 м зі швидкістю 150 км/год.

"Це схоже на комп'ютерну гру. Але навіть в тренувальних умовах я відчував підвищену відповідальність, що якщо я не зіб'ю "Шахед", значить, він кудись потрапить", — поділився враженнями ведучий.

Анатолій Анатоліч побував на бойовій позиції одного з підрозділів зі знищення ворожих дронів. Тут всі бійці віком 60+.

Валерій (позивний "Хрест") — заступник командира загону, йому 66 років, двоє дітей, троє онуків. У цивільному житті — підприємець, на своїх двох СТО займається ремонтом автомобілів.

"У моєму підпорядкуванні чотири вогневі мобільні групи, які заступають на чергування на добу. У моїй групі всі хлопці віком за 60 років. Дуже важко було в перший день повномасштабної війни, коли не знаєш, де себе застосувати, що робити. Спочатку ми викопали окопи навколо Черкас. І вже на третій день взяли мисливську зброю і встали в ці окопи. З Борисполя до нас вже доносилися звуки боїв. Ми з хлопцями розуміли, що танки нам не зупинити. Але якщо піде, наприклад, якийсь взвод, то ми їм бій дамо", — розповів він.

Кожна з мобільних груп працює у своєму квадраті. Бійці відзначають, що останнім часом окупанти запускають все більше дронів, плюс почали запускати їх на більшій висоті, щоб кулемети МВГ їх не могли дістати.

"Вони зараз вибирають якесь місто, групуються навколо нього і потім атакують через кожні 2-3 хвилини. Ми працюємо у своїй зоні. Складність у тому, що “Шахед” знаходиться в полі зору 20-40 секунд, і за цей час його потрібно знайти в небі й ще по ньому відстрілятися", — пояснив Валерій.

Анатолій (позивний "Горб") — командир вогневої мобільної групи. На його рахунку вже є збиті “Шахеди”, "Гербери".

"Я пенсіонер. Але свого часу служив в Афганістані, там отримав поранення, контузію, після цього маю інвалідність II групи. Але, попри вік, потрібно допомагати країні. І ми безкоштовно, на добровільних засадах тут працюємо. А хто, як не ми?", — сказав Анатолій.

Валентин (позивний "Гриня") — кулеметник вогневої мобільної групи. До повномасштабного вторгнення був начальником ремонтного цеху.

"Хотів відразу йти на фронт, але сказали, що через твій вік — поки не потрібно. А зараз ось знадобився", — зазначив він.

Бійці мобільних вогневих груп ДФТГ не є військовослужбовцями, працюють на добровільних засадах — зарплату, матеріального забезпечення вони за це не отримують.

"Ми не є юридичною особою, що дуже прикро. Тому ми не можемо залучати субвенції на фінансування своїх підрозділів, на закупівлю чого-небудь. Єдина допомога — від благодійників, меценатів та інших незаборонених джерел фінансування. Боєприпасами та зброєю нас забезпечує військова частина. А ось форма, засоби захисту наших бійців — повністю коштом наших добровольців, волонтерів", — пояснив командир ДФТГ В'ячеслав Гора.

Для допомоги мобільним вогневим групам Добровольче формування Черкаської територіальної громади запустило проєкт "Громадська ППО "Небо Черкащини" — за зібрані кошти планують закуповувати нові та переобладнувати старі автомобілі, придбавати форму, надавати іншу допомогу добровольцям, які захищають небо над Черкаською областю.

Ще з проєкту "Міста":

Медіа-партнери
Прямий ефір