У 60 разів скоротилося число школярів, які навчаються українською мовою у Криму, — КримSOS

Ілюстративне фото: Facebook

В окупованому Криму українська мова перебуває на межі зникнення. За 8 років окупації півострова у 60 разів скоротилася кількість школярів, які навчаються українською мовою. Та у минулому навчальному році було всього 214 учнів. Про це у програмі "5 вопросов" телеканалу "Дом" заявив аналітик організації "КримSOS" Євген Ярошенко.

Він нагадав, що окупаційна адміністрація формально ввела три офіційні мови — українську, російську та кримськотатарську. Однак ефективно впроваджується, і використовується як мова спілкування тільки російська.

"Відносно української мови, то тут статистика дуже катастрофічна. Можна сказати, що українська мова перебуває на межі зникнення, як біологічний вид, який занесений до Червоної книги. До окупації в АР Крим 12 694 школярі вчилися українською мовою. У 2020-2021 роках, попередній навчальний рік, це число склало 214. Тобто, за роки окупації кількість школярів, які навчалися українською мовою, скоротилася у 60 разів", — сказав Ярошенко.

Експерт пояснив, що українська мова стрімко знищується окупаційною владою через асоціації її з так званим "українським періодом історії Криму".

"Тобто, якщо слідувати кремлівським наративам, то за 23 роки, коли Україна керувала Кримом, вони кажуть, була нібито "насильницька українізація". І дії, які спрямовані на скорочення української мови, вони називають "поверненням історичної справедливості", — розповів Ярошенко.

Він додав, що у Криму також діє українська громада, але вона тісно співпрацює з окупаційною владою.

"Я б сказав, що це діяльність лише направлена для підтримки видимості того, що у Криму дотримується багатомовність", — зазначив експерт.

Аналітик акцентував, що українська мова у Криму викорінюється швидше, ніж кримськотатарська.

"Якщо говорити про кримськотатарську мову, то там статистика не така сумна. Цифра скоротилася, але безпосередньо для кримськотатарської ідентичності немає такої загрози, як для української. Однак, можна помітити ті випадки, коли органи окупаційної поліції, або "суди" ігнорують право осіб, які належать до корінного народу використовувати свою мову", — повідомив Ярошенко.

Повна версія інтерв'ю:У Криму зникають українська та кримськотатарська мови: "5 вопросов" із Євгеном Ярошенком

Прямий ефір