Українські вчені вперше проведуть дослідження в Арктиці: підписано важливу угоду з Польщею

Українські науковці розширюють географію полярних досліджень. Вже цього року вони вирушать до Арктики, де працюватимуть разом із польськими колегами. Це стало можливим завдяки новій угоді про співпрацю між Національним антарктичним науковим центром (НАНЦ) та Інститутом геофізики Польської академії наук. Про це повідомили в НАНЦ, інформує "Дім".
Документ підписали 25 червня у Варшаві. Він передбачає проведення спільних геофізичних досліджень у 2026-2027 роках на польській полярній станції "Хорнсунн" імені Станіслава Сідлецького на архіпелазі Свальбард в Арктиці та українській станції "Академік Вернадський" в Антарктиці. Науковці планують створити дві синхронні лабораторії, які працюватимуть одночасно в обох полярних регіонах.
"Для України це — "вікно" в Арктику, де ми не маємо власної бази. Але тепер зможемо долучитися до арктичних досліджень, отримати доступ до інфраструктури і даних польської полярної станції, обмінюватися досвідом і технологіями тощо", — зазначили в НАНЦ.
Співпраця охоплюватиме:
- взаємокалібрування обладнання для магнітних вимірювань;
- точкові польові вимірювання магнітного поля для порівняльного аналізу коливань у північній і південній півкулях;
- відбір зразків гірських порід та осадів у районах обох станцій;
- порівняльні дослідження ґрунту та вічної мерзлоти за допомогою георадара;
- сейсмологічні дослідження, зокрема спостереження за відколом льодовиків;
- екологічний моніторинг у контексті зміни клімату та інші напрями.
Директор Національного антарктичного наукового центру Євген Дикий наголосив, що порівняння процесів у двох полярних регіонах допоможе відокремити локальні явища від глобальних та краще зрозуміти процеси, які відбуваються на планеті.
"За враженням, Арктика — це в чомусь "Антарктика навиворіт". Схоже, але не ідентично. Щиро тішуся, що ми з польськими колегами дивимося в майбутнє, а не в минуле. І завдяки цій співпраці нашим науковцям відкрито шлях до Арктики. Наступний крок, звісно, після Перемоги — своя станція там", — заявив Євген Дикий.
Він також повідомив, що вже наприкінці літа двоє українських геофізиків — Юрій Сумарук і Антон Кушнір — вирушать до Арктики для проведення перших спільних досліджень.
"У планах — вимірювання складових геомагнітного поля та вибір місця для встановлення додаткового обладнання. Дані таких спостережень необхідні для вивчення сонячно-земних зв'язків і геологічної структури земної кори", — йдеться в повідомленні.
Натомість під час антарктичного літа польські вчені працюватимуть на українській станції "Академік Вернадський", продовжуючи спільну програму досліджень двох полюсів Землі.
Читайте також: Які таємниці приховує Антарктика: велике інтервʼю з мікробіологинею Марією Павловською














