Втеча від війни: які права мають українці у Чорногорії

Чорногорія. Скриншот: kanaldim.tv

Від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну до Чорногорії виїхали орієнтовно п'ять тисяч українців. Це ті, хто отримали документи про тимчасовий захист. Він дає українцям право на безплатне навчання в середній школі, медичний огляд, працевлаштування. Фінансова допомога переселенцям тут не передбачена, проте існує багато інших програм. Більше про життя українців у Чорногорії дізнавайтеся у програмі "Ранок Вдома".

Тимчасовий захист дає українцям право на безплатне навчання дітей в основній і середній школі, право на медичний огляд, роботу, укладати договори, відкривати рахунки в банках. Фінансова допомога від держави не передбачена. Проте є різні міжнародні та приватні організації, які допомагають у разі потреби.

"Вони видавали разові фінансові сертифікати на товари. Відповідно, українці могли звернутися в певні магазини, де їм видавали їжу чи одяг. Червоний Хрест видавав фінансові ваучери, тобто можна було отримати дійсно гроші. Вони видавали їх декілька разів торік і двічі в цьому році. Зокрема, давали сертифікати на придбання канцелярії для школярів", — пояснює волонтерка Ірина Кучма.

Влада намагається забезпечити українців, які цього потребують, житлом.

"Можна поселитися безплатно на повному пансіоні в готелі при умові подачі запиту. Жити можна, поки чинний тимчасовий захист. Ці готелі на узбережжі. В Будві існує проєкт, заснований для тих, хто приїжджає на короткостроковий термін. Тобто два тижні можна жити там безплатно. Для того, щоб зорієнтуватися", — додає волонтерка.

У Чорногорії зараз є чимало мовних курсів для дорослих та для дітей. Їх організовують на базі різних організацій не лише державних, а й приватних фондів. Проте відвідують їх не всі українці.

"Хтось якось викручується зі своїми земляками, або в російськомовному середовищі знаходиться. Інтегруватися тут дуже легко, тому що наші мови дуже схожі. Саме українська та чорногорська. 68% слів співзвучні. Це значить, що особливих зусиль докладати не треба, як от, наприклад, у Німеччині", — пояснює Ірина Кучма.

Також є спеціальні центри, де допомагають українцям. Чорногорія не вимагає, аби наші діти обов'язково ходили до школи. Утім, цьогоріч кількість українських школярів дещо збільшилась, кажуть експерти. Чимало українців уже працевлаштовуються. Багато лікарів отримали ліцензії та почали практикуватися.

Загалом чорногорці дуже спокійні та повільні. Місцеві віддають безальтернативно перевагу живому спілкуванню. Усі питання або зустрічі вони залюбки проведуть не в онлайн, а в кафе за горнятком кави. Можливо, тому вони не так активно, як ми, користуються соцмережами чи месенджерами.

Ще про життя українців в інших країнах:

Прямий ефір