Україна в Антарктиці: у Києві відзначили 30-річчя станції "Академік Вернадський" (ВІДЕО)

30 років тому на крижаному континенті вперше замайорів синьо-жовтий прапор. На острові Галіндез запрацювала антарктична станція "Академік Вернадський". Це форпост української науки, де вчені проводять дослідження світового рівня. З нагоди ювілею у столичній книгарні-кав’ярні "Сенс" відбулася зустріч з учасниками експедицій, відкрилася виставка про роботу полярників, та пройшло урочисте погашення нової поштової марки. Детальніше про захід — у сюжеті "Ранку Вдома".
До 6 лютого 1996 року антарктична станція носила назву "Фарадей" і належала Великій Британії. Після передачі наукового центру Україні її перейменували на честь видатного вченого академіка Володимира Вернадського. Це стало початком самостійного шляху українських вчених у дослідженні одного з найзагадковіших континентів.
"Насамперед ми вивчаємо науку про землю. Великий блок наук про землю, куди входить геологія, фізика ближнього космосу, геомагнітна фізика, тобто вивчення сфери нашої планети, вивчення льодовиків і їх танення під час глобального потепління, також метеорологія, кліматологія. Вивчаємо взагалі цей великий блок, пов’язаний з потеплінням, бо там воно відбувається набагато швидше, ніж у Європі. І ми там можемо певною мірою спрогнозувати, що буде тут", — розказав директор Національного антарктичного наукового центру Євген Дикий.
Ювілейний рік відзначився ще однією важливою подією. 31-шу Українську антарктичну експедицію вперше очолить жінка — метеорологиня Анжеліка Ганчук, яка буде проводити дослідження та керувати командою науковців.
"Антарктика — це місія. Це місія і нашої науки, це місія в наше майбутнє, це інвестиція того, що Україна буде науковою, передовою державою, з величезним потенціалом і сильним майбутнім", — зазначила вона.
На панельній дискусії, присвяченій 30-річчю станції, у книгарні "Сенс" зібралися науковці, учасники експедицій, представники Посольства Великої Британії в Україні та полярники, які стали до лав ЗСУ. Незламні воїни символічно називають себе "бойовими пінгвінами". Серед них — Олександр Книжатко, який працював дизелістом-електриком у складі 26-ї антарктичної експедиції і забезпечував безперебійну роботу дизель-генераторів.
"Освоював для себе керування човнами, вихід в океан, орієнтацію на воді. Зараз я військовослужбовець, обіймаю посаду заступника командира батальйону. Наш район виконання бойових завдань — Сумщина", — розповів він.
Роман Братчик — учасник перших двох полярних експедицій. Каже, Антарктидою марив з дитинства. Власноруч змайстрував радіоприймач і став радистом та метеорологом полярних станцій.
"На станцію ми добирались разом із британськими колегами, які їхали туди зимувати, ми йшли на кораблі "Джеймс Лакрос". Навіть думки не було, що через 30 років це буде наше судно. Але ми прийшли туди, і наша задача була — отримати цю станцію", — пригадує Роман.
Модератором заходу виступив журналіст і ведучий телеканалів "Дім" та FREEDOM Геннадій Куркін, який є автором ідеї документального фільму "Воїни науки". Це вражаюча стрічка про українських полярників в Антарктиці та на фронті. Фільм створений Державним підприємством "Мультимедійна платформа іномовлення України" у співпраці з Національним антарктичним центром.
"Антарктида — неповторна. І як сказав один із дизелістів, вона входить до серця і тримається часткою льоду назавжди. Це неймовірна, неповторна природа, це неймовірна команда, суперпрофесіонали — фахівці від науки, від інженерії, лікарі, біологи, метеорологи, озонометристи. Це, люди які роблять майбутнє України", — наголосив журналіст.
Документальний фільм "Воїни науки" — це свідчення незламності українських науковців, для яких покликання та свобода — єдине ціле. Він уже отримав нагороду в номінації "Найкраща режисерська робота" на фестивалі Cinema for Victory. Стрічка доступна для перегляду на майданчиках українського іномовлення: телеканалах "Дім" та FREEДОМ, UATV English та The Gaze.
"Мені б хотілось звернутися до людей, до молодих людей, які думають, ким стати. Ставайте фахівцями від науки. Подивіться наш фільм "Воїни науки", і взагалі зрозумійте, що фахівець від науки — це людина, яка створює майбутнє тут і зараз", — додав Куркін.
Крім того, в межах заходу відбулося урочисте погашення нової поштової марки, присвяченій 30-річчю станції "Академік Вернадський". Її героєм є тюленятко Ведделла, народжене поблизу антарктичної станції.
"Тираж марки складає 630 примірників. Мені здається, зараз не вистачає позитивних емоцій, а на марці суцільні позитивні емоції: і пінгвіни, і котики, і полярники", — прокоментував генеральний директор "Укрпошти" Ігор Смілянський.

Окрім цього, "Укрпошта" представила ексклюзивний штемпель "Науково-дослідче судно льодового класу "Ноосфера", який діятиме безпосередньо на борту криголама під час експедицій.
Читайте також: Затверджено склад 31-ї Української антарктичної експедиції: що досліджуватимуть науковці
Нагадаємо, канали українського іномовлення показали документальний фільм"Воїни науки" журналіста та волонтера Геннадія Куркіна. Стрічка присвячена 29-й українській антарктичній експедиції на станції "Академік Вернадський", експедиції на науково-дослідному судні "Ноосфера", а також історії науковців, які після початку повномасштабного вторгнення стали на захист України.














