Спектр допомоги для біженців від Find Refuge: інтерв'ю з представницею проєкту Маргаритою Мельниковою

Маргарита Мельникова. Скриншот: kanaldim.tv

Україно-британська IT-ініціатива Project Ukraine запустила міжнародну спеціалізовану платформу Find Refuge для онлайн-допомоги українцям, які через війну опинилися в складній ситуації.

Яка мета проєкту, які можливості надає платформа та як вибудовується взаємодія біженців, ВПО та волонтерів розповіла у "Ранку Вдома" керівниця відділу комунікацій проєкту Маргарита Мельникова.

Ведучі — Лілія Ребрик та Костя Октябрський.

— Яка є найголовніша мета у платформи Find Refuge

— Це допомогти людям. Ми знаходимо волонтерів, які допомагають біженцям за кордоном та внутрішньо переміщеним особам (ВПО) в Україні. У нас є платформа, на якій кожен охочий може зареєструватися і завдяки своїм знанням надати допомогу тим, хто цього потребує.

В першу чергу — це українці, які постраждали від повномасштабного вторгнення і потребують будь-якої допомоги. Це може бути навчання та пошук житла, пошук роботи, медицина, юридична консультація або психологічна допомога.

Хто може розраховувати на допомогу через платформу?

— Абсолютно всі українці. Ті, хто виїхали за кордон, наприклад, або ті, хто залишилися в Україні в статусі ВПО.

— Українцям, які перебувають в Європі, ви можете допомогти з наданням робочих місць, пошуком житла і так далі. Тобто це така міжнародна платформа?

— Напевне її можна назвати міжнародною. Поки що ми працюємо з українцями в Польщі, Чехії та Німеччині. Зараз розширюємося і прагнемо надавати допомогу біженцям у Великій Британії.

— В чому полягає відмінність Find Refuge? Взагалі, як вибудовується комунікація, взаємодія між тим, хто потребує допомоги, і тим, хто може її надати?

— Наш тестовий період почався у лютому цього року, тому поки що ми працюємо тільки онлайн. Це наша основна відмінність. Тобто люди, не залежно від місця перебування, можуть зайти на нашу платформу, зареєструватися, повідомити про свої потреби, або навпаки — можливість допомогти. Таким чином люди з різних куточків світу можуть перетнутися онлайн і отримати або надати допомогу.

Хто може стати волонтером на вашій платформі?

— Це можуть бути всі люди, які володіють потрібною інформацією, або мають певну освіту. Наприклад, якщо людина виїхала за кордон і у неї були якісь ситуації, які можуть допомогти іншим людям, то вона може зайти на платформу і написати про це, щоб ті, кому це буде корисно, могли це прочитати.

Так само це можуть бути люди з юридичною освітою, які спеціалізуються, наприклад, в юриспруденції Польщі. Бо дуже багато українців зараз знаходяться саме там, вони можуть поцікавитися і звернутися до цієї людини та отримати консультацію.

Це може бути психологічна допомога. Психологи можуть реєструватися та надавати допомогу.

— Що потрібно зробити для того, щоб приєднатися до цієї міжнародної спільноти волонтерів?

— Потрібно мати гаджет, інтернет та бажання допомогти. Цього більш ніж достатньо.

— В якому зараз форматі працює платформа? Це сайт чи мобільний застосунок?

— Застосунок ми плануємо розробити в майбутньому. Поки що йдеться лише про сайт, де можна зареєструватися. Також соцмережі, де можна знайти детальнішу інформацію, якщо раптом інформації на сайті замало. У нас є модератори, які завжди на зв'язку.

Кого більше наразі тих, хто хоче допомагати чи тих, хто потребує допомоги?

— Тих, хто потребує допомоги все ж таки більше. Переважають запити на психологічну допомогу. Загалом потреби такі: психологи, юристи, пошук житла, пошук роботи, допомога з навчанням.

Насправді ми допомагаємо з усіма запитами, окрім гуманітарної та фінансової допомоги. Бо це потребує офлайн роботи. Поки для цього у нас не достатньо ресурсів.

— Як відбувається взаємодія волонтерів та біженців?

— Приходять пошукачі допомоги і реєструються. Так само реєструються волонтери. Після того, як реєстрація проходить модерацію, психолог, наприклад, обирає напрямок і того, кому потрібна консультація. Робота триває у форматі "один на один".

Після того, як психолог обирає пошукача, якому він може спробувати допомогти, у них починається особистий діалог на сайті. У цьому чаті починається спілкування: опис запиту та наступні кроки. Вони між собою вирішують, чи вони підходять одне одному, чи продовжать далі співпрацю.

— Скільком людям вже вдалося допомогти?

— З лютого ми вже встигли закрити 490 запитів. Це саме ті люди, кому вже допомогли, вони подякували, чат закрили. Зараз в роботі дуже багато заявок.

Якщо говорити про пошук роботи, то українці шукають переважно ту галузь, у якій працювали, чи ідуть перекваліфікацію?

— Може бути по-різному. Звичайно, першочергове завдання — знайти людині ту роботу, яка їй близька. Якщо людина не проти перейти в іншу галузь, то, ми організовуємо направлення на навчання, стажування. Це направлення безплатне. 

Також цікаві гості "Ранку Вдома":

Прямий ефір