Сходження на гору Манаслу та Еверест: інтерв'ю з українською альпіністкою Антоніною Самойловою

Антоніна Самойлова. Скриншот: kanaldim.tv

Нещодавно перша українська альпіністка Антоніна Самойлова піднялася на гору Манаслу в Гімалаях, висота якої  8 163 метри над рівнем моря. Усі деталі сходження ведучі дізналися від самої альпіністки. У "Ранку Вдома" Антоніна Самойлова розповіла про підготовку до походу, складнощі, які виникли у процесі, присвяту сходження Україні та інші цікаві подробиці.

Ведучі — Ірина Хоменко та Костя Октябрський.

— Розкажіть, чому обрали саме Манаслу?

— Манаслу я обрала, бо торік я з нею вже зустрічалися, але я не зійшла на вершину. Через лавини. Ми повернулися з третього табору вниз, тому мені хотілося закрити цю тему. Ця гора дуже сніжна і табори розташовані так, що вірогідність лавин, шлях теж небезпечний. Торік лавина накрила базовий табір. Я в цей час була в висотних таборах. Мої друзі, які були у цьому таборі на момент сходження лавини, казали, що це дуже страшно. Лавина була, як пил, як хуртовина.

Розкажіть, будь ласка, скільки часу займає підготовка та саме сходження?

— Саме сходження в середньому на восьмитисячник займає 30-40 днів. Готуються усі по-різному. Хтось до Евересту роками готується. Я відверто кажучи не готувалася підкорювати Еверест. Це було спонтанне рішення. Я була в Непалі й приїхала просто на трекінг, зустрілася зі співвласниками компанії-оператора, які водять групи в гори, і вони мені запропонували приєднатися. У групі не буде українців, нікому підіймати український стяг. Спочатку мені здалося, що це шалена ідея. Втім, я стала єдиною українкою на Евересті. Звісно, що там майорів український стяг. До речі, загалом у нашій групі було 15 людей.

— Як взагалі триває підготовка до сходження?

— Найкраще тренування для гір — це біг, якщо ви хочете підготуватися на землі, на рівні моря. Біг та будь-які інші кардіонавантаження. Треба тренувати своє серце і витривалість, Тобто витривалість — найважливіша якість в горах. Бо середній перехід триває до восьми годин. За цей час можна піднятися на 500 метрів. Наприклад, Манаслу. Перший табір розбили на висоті 5 400 метрів. Другий табір — 6 100. Тобто по суті люди живуть місяць на такій висоті. 

В Непалі, наприклад, можна залетіти гелікоптером в базовий табір. Теоретично. На практиці, ви можете відключитися, коли вийдете з гелікоптера. Може початися гірська хвороба і настільки різко, що можна втратити свідомість. Тому все робиться поступово. Бо нестача кисню викликає ефект гірської хвороби. Симптоми дуже схожі на сильне похмілля. Це слабкість тіла, нудота, інколи навіть блювання, головний біль. Тому треба поступово іти до базового табору. Зазвичай це триває близько восьми днів.

— Скільки загалом висот ви підкорили?

— Взагалі в мене були три восьмитисячники та чотири восьмитисячних сходження. Оскільки я двічі підкорювала Еверест. Я підіймалася минулого року і цього. Я також була на К2 — це друга після Евересту за висотою гора. Вона вважається найнебезпечнішою у світі. Її називають горою вбивцею. Це було моє найважче сходження. Вона небезпечна тим, що там падає каміння. Сходження — вертикальну, з альпіністським спорядженням. 

Для чого ви це робите?

— Я думала над цим і зараз я розумію, що я от не можу жити без цих походів, без цієї атмосфери. Це абсолютно інший світ, це мій спосіб життя. Альпіністи, вони інші люди. Вони як з іншої планети. Тобто мені дуже комфортно серед них і ну взагалі оце все життя високих гір, експедицій воно прекрасне.

Які у вас плани?

— Я планую підкорити усі 14 восьмитисячників у світі. Зробити "корону Землі". Так називають цю програму. Можливо, наступний восьмитисячник буде Лхоцзе. Це експедиція як на Еверест. Тільки з четвертого табору шляхи розходяться. Ця гора — четверта за висотою у світі. Знаходиться у Гімалаях на південь від Джомолунгми, на кордоні Китаю і Непалу. 

Також цікаві гості "Ранку Вдома":

Прямий ефір