Як через "Дію" повернути гроші після банкрутства: інтерв'ю з представницею Фонду гарантування вкладів фізичних осіб

Наталія Рудуха. Скриншот: kanaldim.tv

Мінцифри та Фонд гарантування вкладів фізичних осіб запустили нову послугу в "Дії". Тепер вкладники збанкрутілих банків можуть забрати свої кошти. До слова, під час війни відшкодування складають 100%. Як подати заявку та чи можуть претендувати на виплати українці, які живуть за кордоном, розповіла у "Ранку Вдома" заступниця директора-розпорядника фонду Наталія Рудуха.

Ведучі — Ірина Хоменко та Костя Октябрський.

— Завдяки новій послузі Мінцифри та Фонду гарантування вкладів вкладники збанкрутілих банків тепер можуть отримати відшкодування. Як це працює?

—  Як і будь-яка послуга, що запроваджена в "Дії", вона дуже проста і доступна інтуїтивно. Тобто заходимо в додаток, знаходимо послугу "повернення вкладів", натискаємо і далі крок за кроком оформляємо заявку на повернення грошей.

Скільком вкладникам вже повернули гроші?

— На сьогодні Фонд гарантування вкладів виплатив понад сто мільярдів гривень. Це близько двох з половиною мільйонів людей. Це доводить, що Україна спроможна повернути кошти. Сьогодні залишилось 34 банки, за які ми відшкодовуємо кошти. Це близько трьох з половиною мільярдів гривень.

Скільки часу триває опрацювання запиту? Як та куди нараховуються гроші в разі його схвалення?

— Запит обробляється 40 секунд. Тобто через хвилину ви вже точно знати, чи є у вас гроші в збанкрутілого банку, чи немає. Потім починається наступний етап — банк-агент зараховує кошти. Ми прагнемо зробити цю процедуру швидкою. Це відбувається дуже просто. Людина заповнює заявку в "Дії". Єдине, що людині потрібно зробити, це вибрати банк, в якому вона хоче отримати виплату. На сьогодні п'ять банків, які співпрацюють з Фондом гарантування. Це "ПриватБанк", "Монобанк", "ПУМБ", "Ідея Банк" та "Укргазбанк". Ми сподіваємось, що до цього процесу долучиться більша кількість банків. Тобто ти вибираєш банк-агент і далі ця фінансова установа повертає кошти. Якщо ви не є клієнтом того банку, то просто в "Дії" треба відкрити е-рахунок. Ви можете ним користуватися, як і будь-яким іншим. Платити в магазині чи знімати готівку.

Який термін дається на те, щоб подати цю заявку? З моменту оголошення про банкрутство, чи можна претендувати на повернення вкладів через 10 років після закриття банку?

— Вклади відшкодовуються протягом процедури ліквідації банку. Тобто продаються активи та задовольняються вимоги кредиторів. Якщо це невеликий банк, то це строк до трьох років. Якщо це великий системний бал, то він виплати триватимуть до п'яти років виплати. З досвіду скажу, що зазвичай клієнти забирають вклади за перші пів року після того, коли банк визнають неплатоспроможним.

Чи можуть розраховувати на повернення цих вкладів люди, які зараз знаходяться на окупованій території?

— Якщо вона не на підконтрольній території, в неї нема рахунків. Кошти про гарантування можуть бути виплачених готівкою в банку України, які на контрольованій території або на е-рахунок. Якщо людина не може відкрити такий електронний рахунок в "Дії", то вона і не може отримати виплат. До речі, людина може претендувати на повернення коштів навіть, якщо вона покинула Україну і знаходитись, наприклад, в Польщі чи в Німеччини.

Людина може отримувати кошти, які їй належать. Як тільки банк збанкрутував, то держава зобов'язана відшкодувати. Під час війни це 100% вкладу. Після війни буде 600 000 гривень. Це мінімальна сума, яку держава зобов'язується відшкодувати, але не більше суми самого вкладу.

Скільки банків в Україні збанкрутіли?

— Визнано неплатоспроможними понад 100 банків. Банківська система витримала. Люди довіряють банківській системі. Згідно зі статистикою, вклади в банках лише примножуються. Люди довіряють, користуються банківськими послугами, тому що банківська система спроможна, фінансово стабільно і всі послуги надавала незалежно від обставин. 

Також цікаві гості "Ранку Вдома":

Прямий ефір