Що таке інвестування в іноземні цінні папери і як це робити: пояснює фінансистка Юлія Баткалова

Юлія Баткалова. Скріншот: kanaldom.tv

Фінанстистка Юлія Баткалова завітала до студії "Ранку Вдома" та пояснила, що таке цінні іноземні папери, розповіла, які вони бувають, і чи вигідно їх купувати. 

Ведучі — Ірина Хоменко та Костя Октябрський.

— Що таке іноземні цінні папери і навіщо в них вкладати гроші?

— Можна порівняти закордонні цінні папери з українськими депозитами. Ми інвестуємо у щось закордон, купуємо цінні папери, як депозит кладемо туди гроші. Через деякий час ці гроші нам повертаються у більшому розмірі, враховуючи відсотки.

— Як це працює на прикладі? 

— Інвестувати за кордон можна лише у валюті, тобто має бути доларовий рахунок. З 2017 року українець має право інвестувати в закордонні цінні папери. З 25 лютого 2022 року процедура змінилася. Раніше ви клали гроші на валютний рахунок в Україні, переказували на свій валютний закордонний рахунок за допомогою системи SWIFT і там купували цінні папери. Зараз, у зв'язку з війною, ми можемо інвестувати лише через посередників. Тобто не можна з українського валютного рахунку напряму переказати на валютний рахунок за кордон. Це ліміти введено для того, щоб люди не виводили великі суми за кордон. 

— Скільки становить комісія, якщо переказувати через посередника? 

— В середньому, 2%. Тобто з ваших, наприклад, 100 доларів 2 долари ви віддаєте державі. 

— Що можна купити і як саме? 

— Цінний папір це електронний документ, який засвідчує те, що ви володієте певним активом. Наприклад, акцією Apple. Її ви купуєте не через сайт компанії, а у вашого закордонного брокера. У нього в пошуку ви вводите "купити акцію Apple" і бачите її ціну. Якщо вам не вистачає грошей, щоб купити цілу акцію, можна придбати її половину. На рахунку ви залишаєте заявку, яка називається "ордер". 

— Чи бере брокер комісію? Яку?

Брокер бере відсоток. Зазвичай 0,01%. Особисто я зараз таким чином збираю собі на хорошу пенсію. Щоб надалі отримувати ту суму, з якою мені буде комфортно жити.

— У що зараз українці можуть інвестувати? Які є тенденції у цінних паперах?

— Я б порадила починати інвестувати з ETF. Це теж різновид цінного паперу, який включає в себе багато різних цінних паперів. Типу пакету чи корзини акцій. Якщо одна просяде, інша виросте. 

— За декілька років на скільки виросла вартість вашого портфеля акцій?

— Все залежить від конкретної акції. Якщо загалом, за 3-4 роки портфель виріс на 20%. З урахуванням того, що у 2020 році через пандемічну кризу впав увесь фондовий ринок. Якщо людина інвестує в кризові часи і швидко забирає гроші, вона не встигне багато заробити. Потрібен час, тож починайте якомога раніше. 

— Чи треба це робити регулярно? І чи можна вивести кошти раніше?

— Так, вкладати гроші треба щомісяця. Перевага цінних паперів — це їх ліквідність, тобто можливість зняти у будь-який час. Ми можемо зняти гроші тоді, коли влаштовуватиме вартість портфелю або активу. Деякі акції виплачують ще й дивіденди. В середньому, від 2% до 6% річних. 

Читайте також: Що таке фінансовий моніторинг у банках і чи законний він: пояснює фінансистка Юлія Баткалова

Прямий ефір