Садочки, школи й університет: як навчаються українці у Люксембурзі

Люксембург.

Люксембург прихистив чимало українців. Тимчасовий захист у країні, серед іншого, дає право на освіту. Дитячі садочки тут приймають мало не від народження і до 4 років. Дошкільна освіта у Люксембурзі платна. Від 4 до 6 років діти проходять безплатну обов'язкову підготовку до школи, йдеться у матеріалі "Ранку Вдома".

Українці у Люксембурзі мають вільний доступ до освіти. У дитячі садочки тут приймають від самого народження і до чотирьох років. Державних дошкільних навчальних закладів дуже мало, переважають приватні. Щоб потрапити туди обоє батьків повинні працювати.

"Батьки повинні працювати, обоє. Тобто, якщо один з батьків не працює, місце в державному садочку отримати нереально. Тому туди записуються дуже зарання. Є і приватні дошкільні навчальні заклади. В приватних садочках простіше знайти місце, хоча в густонаселених містах теж є черги навіть до приватних освітніх закладів", — повідомила освітня координаторка у Люксембурзі Катерина Фоменко.

Дошкільна освіта в Люксембурзі платна, і не має значення, чи у державний садок піде дитина, чи у приватний. В останньому, звісно, ціна буде вища.

Торік чимало садочків приймали українських дітей безплатно. Давали час батькам, аби ті оформили державні субсидії.

Від чотирьох до шести років діти проходять підготовку до школи. Вона безплатна та обов'язково для всіх. До школи діти йдуть, коли їм виповнюється повних шість років. Є приватні й державні навчальні заклади. Останні між собою поділяються на міжнародні та публічні. Навчання — трьома мовами.

Дітей у люксембурзьких школах намагаються не завантажувати інформацію. Щотижня є скорочені дні, наприклад, у вівторок і четвер. До того ж домашнє завдання учні отримують також не щодня.

До оцінювання учнів у місцевих школах ставляться дуже серйозно. Тут чи не з десяток різних параметрів.

У 12 років у Люксембурзі закінчується молодша школа. Після цього діти переходять до ліцею. Проте самому обрати, де далі навчатися не вийде, це вирішують за результатами іспитів та після консультацій з класним керівником і психологом.

"Є два варіанти державних ліцеїв. Або це ліцей класік, який йде з прицілом на вступ до університету. Є дженераль — загальноосвітній ліцей. Після нього теж можна піти в університет або вже можете отримати професію, як в техучилищі", — пояснила Катерина Фоменко.

Якщо говорити про університети, то в Люксембурзі він один і там готові приймати українців. Проте в абітурієнтів має бути високий рівень німецької, люксембурзької, французької та англійської мов. Якщо ж переселенці бажають здобути вищу освіту в Україні, то в Люксембурзі можна здати українське ЗНО.

Зараз у Люксембурзі орієнтовно півтори тисячі українських дітей шкільного віку. І чи не всі ходять до місцевих навчальних закладів. Вчителі ж намагаються зробити все можливе, аби їхня адаптація була легкою та швидкою. У Люксембурзі є чимало позашкільних гуртків. Крім того, дітей часто возять на різні екскурсії.

Ще про життя українців в інших країнах:

Медіа-партнери
Прямий ефір