Путін і Байден зустрілися: огляд дня переговорів з Женеви (ВІДЕО)

Джо Байден та Володимир Путін у Женеві. Фото: ap.org

Переговори президентів США і Росії в Женеві, які відбулися сьогодні, 16 червня, стали політичною подією року. Для Володимира Путіна — це перша міжнародна зустріч за півтора року COVID-пандемії. Для Джо Байдена — ця зустріч завершує його європейське турне, інформує з Женеви журналістка телеканалу "Дом" Марія Строєва.

Байден привіз до Женеви узгоджену з лідерами країн Європейського Союзу позицію з усіх найважливіших питань. У Росії та США повістку переговорів спочатку формулювали дещо по-різному. Білий Дім робив акцент на нормах поведінки в кіберпросторі, порушеннях міжнародного права, зокрема щодо України, і зазначав, що Росії вкажуть, де вона "йде проти цінностей США". Кремль заявляв, що Путін обговорить з Байденом стан і перспективи розвитку двосторонніх відносин, стратегічну стабільність і актуальні міжнародні проблеми, включаючи взаємодію в боротьбі з пандемією.

Фактично переговори на березі Женевського озера проходили в ситуації другої холодної війни — саме так експерти все частіше характеризують нинішні відносини Росії та Заходу. Сам президент Путін заявив, що відносини Росії та Заходу знаходяться "на найнижчому рівні".

Кремль напередодні саміту відкрито демонстрував непорушність своїх позицій в міжнародній політиці. Президент Путін дав одне за іншим два інтерв'ю — російському державному телеканалу "Росія 24" і американському телеканалу NBC. В інтерв'ю російському ТБ він висловив крайнє невдоволення нібито процвітаючому в Україні уражанню прав російськомовного населення, назвав "самогубним шляхом" вступ України в НАТО і, пославшись на якісь історичні джерела, заявив, що "держави Україна ніколи не існувало" і її придумали тільки за часів СРСР.

Відповідаючи на запитання американського журналіста, Володимир Путін заявив, що Україна сама постійно стягує війська в зону конфлікту на півдні та сході країни, в черговий раз сильно розсунувши на словах географічні межі окремих районів Донецької та Луганської областей (ОРДЛО).

А буквально за кілька годин до переговорів в Женеві нову стратегію ЄС щодо Росії — "відштовхувати, стримувати та взаємодіяти" — різко розкритикував російський МЗС, назвавши цю концепцію свідченням незнання історії та переважанням фобій над креативним світосприйняттям.

Байден прилетів до Женеви першим, 15 червня. Коли його літак приземлявся, до аеропорту вже підлітав літак з російськими журналістами, що входять в пул Путіна, та високопоставленими чиновниками. Однак сам президент Росії прилетів до Женеви тільки на наступний день, буквально до початку переговорів. Як завжди, Володимир Путін вважав за краще, щоб чекали його, а не навпаки.

Переговори пройшли на старовинній віллі Ла Гранж XVIII століття. Саме тут у 1864 році пройшла церемонія підписання Першої Женевської конвенції, яка визначає охорону і захист хворих і поранених учасників бойових дій. У звичайний час вілла відкрита для відвідувачів лише раз на рік, і записуватися на екскурсію треба заздалегідь, оскільки охочих завжди дуже багато.

Для того, щоб президенти двох ядерних держав змогли тут зустрітися, влада Женеви зробила надзвичайні заходи безпеки. Крім того, в місто заздалегідь приїхали масові десанти спецслужб США і Росії. Парк, що оточує віллу і є улюбленим місцем для пікніків місцевих жителів, був обгороджений металевим парканом і колючим дротом. Навколо озера розташувалися частини ППО, вулиці в цій частині міста перекриті.

Спільній пресконференції двох президентів не було. Вони спілкувалися з журналістами окремо. Не було і спільного обіду — "без ламання хліба", як зазначили в Білому Домі.

Перше ж питання на пресконференції — про Україну. Путін був вкрай небагатослівним і відповідав з видимою неохотою: "Ця тема порушувалася... Тут, мабуть, нічого обговорювати".

Джо Байден на своїй пресконференції сказав, що у США і Росії чимало розбіжностей, а також, що Росія мала шанс побудувати демократичну державу, але цей шанс упустила.

Не оминув увагою президент і українську тематику. Заявивши про непохитну підтримку США суверенітету і територіальної цілісності України, і необхідність врегулювання конфлікту з урахуванням Мінських домовленостей.

Паралелі цього саміту проводять із зустріччю Трампа і Путіна у 2018 році в Гельсінкі — тоді Путін заявив, що його не цікавлять звинувачення США, а Трамп — що переговори з Путіним стали хорошим стартом.

Але куди більше паралелей можна провести з самітом Рейган-Горбачов у 1986 році у Рейк'явіку — тоді Вашингтон називав СРСР "імперією зла", зараз Росія офіційно внесла США до списку недружніх країн. Давню зустріч у Рейк'явіку, як і нинішній зустрічі в Женеві, передували дипломатичні та шпигунські скандали, висилка дипломатів і відкликання послів на консультації.

Однак експерти кажуть, що, незважаючи на те, що ініціатором саміту був Вашингтон, в першу чергу зустріч потрібна була Росії. Їй необхідно усвідомити себе знову великою державою, впливовою на міжнародній арені.


Джо Байден і Володимир Путін зустрілися в Женеві 16 червня. Події напередодні, під час і після переговорів відстежує знімальна група телеканалу "Дом". Найсвіжіші новини зі Швейцарії — від Анни Нитченко та Марії Строєвої наживо з місця події. Слідкуйте за ефіром телеканалу "Дом": прямий ефір на сайті, у Facebook та Telegram.

Усі новини за темою — у спецрозділі "Байден & Путін".

Медіа-партнери
Прямий ефір