Пакет допомоги від США: коли і чого очікувати Україні?
Попри бюрократію щодо ухвалення пакета фінансової та збройної допомоги, у США є можливість підтримати Україну. Втім існують розбіжності щодо розподілу коштів. Подробиці дізнавайтеся у матеріалі "Ранку Вдома".
Офіційний візит міністра оборони США Ллойда Остіна в Україну пов'язаний з річницею початку Революції Гідності. Втім, поїздка мала ще кілька мотивів. Політичної — показати, що союзник поруч та заспокійливий — довести, що США залишається з Україною, попри чвари політиків усередині країни. Попри бюрократичну тяганину з ухваленням пакета фінансової та збройної допомоги, у США все ж таки є можливість підтримати Україну.
"Сполучені Штати залишаються відданими своїй справі. Я оголосив про наш черговий пакет безпекової допомоги Україні на суму 100 мільйонів доларів. Це наша 51 передача обладнання зі складів Міністерства оборони, і вона включає додаткову систему "Хаймарс" та боєприпаси до неї, ракети "Стінгер", 155-міліміетрові та 105-міліметрові артилерійські снаряди, протитанкову зброю", — заявив міністр оборони США Ллойд Остін.
Схожою є риторика Сполучених Штатів і під час засідань Рамштайну. На зустрічі закликають надалі збільшувати допомогу. Загалом у фінансовому еквіваленті сума допомоги сягає позначки майже в сотні мільярдів доларів.
"Це контактна група, яка творить історію, передбачила понад 80 мільярдів доларів на безпекову допомогу Україні відтоді, як Кремль розпочав своє невиправдане вторгнення. Пишаюся вашою непохитною відданістю. Наша єдність надсилає чіткий сигнал Путіну, що він не зможе пережити нас, або перемогти у змаганні волі", — додав Ллойд Остін.
Тим часом в самих Сполучених Штатах Америки виникла фінансова проблема. Стосується вона розподілу коштів. Демократи на чолі з Байденом запропонували об'єднати фінансову допомогу для України та Ізраїлю. Мовляв, виклики у держав однакові. Та й республіканці офіційний Єрусалим вважають союзником №1.
"Цю спільну позицію намагався використати Джо Байден і об'єднати пакет допомоги України та Ізраїлю. Білль, який він вносив, не пройде. Принаймні в такому вигляді, в якому він був", — коментує ситуацію політолог Андрій Вігірінський.
Республіканці ж виступають проти об'єднаного пакета. Мовляв, допомогу Ізраїлю потрібно надати негайно, а з Україною можна почекати. Демократи, як і Білий дім спільно з Пентагоном, проти.
"Розбрат у нормальному двопартійному процесі може мати руйнівні наслідки для нашої безпеки. Та для наших інтересів національної безпеки за кордоном. Тут не має бути жодних політичних ігор з нашою національною безпекою або спроб перетворити підтримку самооборони Ізраїлю на якийсь політичний футбол", — пояснював речник ради Нацбезпеки США Джон Кірбі.
Політичним футболом Кірбі називає блокування законопроєкту одразу кількома конгресменами, серед яких Майк Джонсон — спікер Палати представників США. Головне зауваження до законопроєкту — підзвітність. Мовляв, Україна має звітувати за отримані гроші. Хоч наша держава і так звітує за кожен долар.
"Допомога буде. Тут треба всіх заспокоїти. Сполучені Штати будуть надавати нам певну військову та фінансову підтримку. Те, що викликає стурбованість — це сума. Ця стурбованість справедлива. Яка сума та озброєння надаватиметься щомісячно. Яка номенклатура цих озброєнь? Якщо ми окремо говоримо про допомогу державному бюджету України, то яка сума буде щомісячно перераховуватися для покриття дефіциту в українському бюджеті. Тут ясності немає", — резюмує політолог Андрій Вігірінський.
Допомогу обіцяють ухвалити до Різдва. За словами демократа Бена Кардіна, сенат має повернутися до розгляду законопроєкту найближчим часом.
Читайте також: Чи впливає війна в Ізраїлі на ситуацію з постачанням зброї Україні — коментарі експертів