Спілкування цивільних та військових: психолог пояснив, як уникнути конфліктів  

Антон Семенов. Скриншот: kanaldim.tv

В Україні посилюється розкол між тими, хто воює й тими, хто залишився в тилу. Чому виникає прірва у спілкуванні між військовими та цивільними? Що робити для її уникнення? Про це розповів у "Ранку Вдома" соціальний психолог, засновник проєкту "Як ти, брате?" Антон Семенов. 

Ведучі — Ірина Хоменко та Костя Октябрський.

— Рівень напруження у суспільстві між військовими та цивільними зростає. Це пов'язано зі складнощами комунікації чи ні? 

— Ми нещодавно робили дослідження. Більша частина опитуваних вважають комунікацію військових та цивільних найактуальнішою проблемою. Переважна більшість опитаних — цивільні. 

— Яка має бути комунікація між ними? Кому першому йти назустріч? 

— Ми розпочали розробку нового посібника з комунікації цивільних та військових. Це будуть поради, в першу чергу, для цивільних. Звісно, вони мають підтримувати військових, але вони не знають як спілкуватися, як гасити цю агресію. 

Ми можемо вже зробити ключове зауваження, бо цивільні припустилися помилки. Вони вважають, що військові, які повертаються в цивільне місце, не в порядку. Втім, це не так, бо всі ми пережили травматичний досвід.

У військових дійсно є складний травматичний досвід. Втім, треба усвідомити, що такий досвід є у всіх українців. У військових, звісно, його набагато більше. 

Насправді всі виснажені, чутливі до зневаги, до тиску. Ключова проблема не в тому, що військовим більше дістається. Цивільні думають, що військовим треба прийти до якоїсь норми, адаптуватися, стати таким, як цивільні. Проблеми полягає в іншому. У нас взагалі нема цивільного життя. Ніхто не адаптується до цивільного життя. Нам треба адаптуватися до життя в тилу. 

До речі, військовим адаптуватися до життя в тилу набагато простіше. Вони це розуміють. Військовим важко, коли від них вимагають, щоб вони адаптувалися до цивільного життя. Вони, звісно, обурюються, бо в країні де триває війна, взагалі не йдеться про цивільне життя. 

— Скажіть, будь ласка, чому ця комунікація така складна? Чому не вдається адаптуватись? 

— Орієнтир — це якесь цивільне життя. Поки що він таким і є для багатьох людей. Втім, орієнтиром має бути життя в тилу.

Усім треба адаптуватися до життя в тилу. Цей процес ще не відбувся цілком. Це і є труднощами. Будь-який цивільний, який ще не адаптувався до життя в тилу, почувається ніяково перед військовим.

Нам всім треба бути частиною одного процесу. Ми воюємо, і у нас багато особистих, різних цілей. Втім, загальна мета одна на всіх — це перемога. 

Також цікаво: 

Прямий ефір