"Дороговказ пораненого" стане додатком: про те, як уникнути ампутації розповів президент фонду "Здоров'я українського народу"

Сергій Сошинський. Фото: ukrinform.ua

"Дороговказ пораненого" — це посібник зі структурованою, покроковою інструкцією для військових, як діяти в разі поранень. Основною метою його створення було зменшити ускладнення від травм та ймовірності ампутації кінцівки. Та головне — це збереження життя. У дороговказі вказані всі важливі аспекти, про які варто пам’ятати, як до поранення, так і вже на етапі евакуації, стабілізації, госпіталізації та лікування. Наприклад, військові можуть знайти поради, як діяти, куди звертатись та на що звернути увагу. На додачу, дороговказ містить відповіді на найбільш поширені питання та юридичні поради, які можуть допомогти уникнути фінансових витрат, розповів у "Ранку Вдома" президент Міжнародного благодійного фонду "Здоров'я українського народу" Сергій Сошинський.

Ведучі — Ірина Хоменко та Костя Октябрський.

Для кого розроблений посібник?

— Презентаційна версія поки розроблена. Він зараз удосконалюється. Ним зможе скористатися будь-який військовий, який знаходиться на передньому краї. Наша головна мета — це профілактика ускладнень та ампутацій. Адже в межах програми ми побачили, що дуже багато військовослужбовців, на жаль, не знають дуже багато речей, які можуть забезпечити зменшення ампутації чи інвалідизації. 

Ми звернули увагу, що на сайті Міністерства оборони знаходиться посібник для пораненого Збройних сил України. Ми почали запитувати своїх резидентів, а чому вони не користуються цим посібником? Попри те, що він складений дуже професійно, він видався нудним та складно написаним. Так нам сказали військові. Ми почали запитувати медиків, чому військові не читають посібник. Відповідь була така сама.

Ми тоді поговорили з нашими резидентами, а це понад 1 200 хлопців, кінцівки, яких ми врятували, щодо того, чи не хочуть вони долучитися до створення такого дороговказу пораненого. Звичайно, ми отримали схвальний відгук, і понад 200 осіб, яких ми лікували стали співавторами цього посібника. Долучалися й лікарі. Там великий авторський колектив.

Зараз цей посібник є на сайті фонду "Здоров'я українського народу", але ми з нього все одно плануємо зробити мобільний додаток. Таким чином військові будуть знати, що робити в перші хвилини, години поранення. Бо на госпітальному етапі вони вже можуть виходити на сайт, дивитися додатки. Ми зараз розробляємо посібник кишенькового формату. Його не так просто надрукувати в Україні, бо потрібні спеціальні станки, а їх нема. Тому ми зараз шукаємо таке рішення. Гадаю, що скоро ми це зробимо і відправимо на передову такі посібники.

У посібнику йдеться про те, що відсоток ураження кінцівок при військовій травмі в Україні за останніх двох років складає понад 70%. Цю статистику можна змінити?

— Так, ми маємо такі цифри. Це війна з найбільшою кількістю травм кінцівок. Такого під час війни завжди багато. Ми вивчали досвід воєн за останні 60 років. Ампутації відбуваються у 10%. У нас до 15%, може навіть більше, бо наша війна взагалі відрізняється від всіх війн.

По-перше, через види озброєння. По-друге, на фронті застосовується величезна кількість дронів, а це ускладнює евакуацію. По-третє, турнікети. Не якість, а неправильно накладені турнікети чи турнікети, які довго тримають на кінцівці. Це все приводить до збільшення ампутацій.

Розкажіть, будь ласка, про зміст посібника.

— Ми зараз працюємо над дорожньою мапою, яка буде викладена, як інтерактивна гра.

Це буде тест, який має пройти кожен воїн. Він має пройти шлях воїна до моменту, як його поранять.  Якщо він його пройде кілька разів, то все відкладеться у пам'яті. Тому ми працюємо над додатком. Функція дороговказу — запам'ятати знаки при дорозі. Це якраз розбиті етапи — від поранення до лікування.

У посібнику багато практичних коментарів від 200 військових. 

Наприклад, в ЗСУ дороговказ буде один, а для міністра внутрішніх справ — інший, тому що в них інші історії. Буде юридична частина, окремо прописана. Також буде дороговказ для родичів та для цивільних.

Хто саме долучався до створення цього дороговказу?

— Працювала команда медичних редакторів. Юристи провели експертизу. Це наші партнери, які допомагають військовим. Самі ветерани, або чинні військовослужбовці, які зараз проходить етап лікування або реабілітації. Тут немає етапу реабілітації, наприклад. Бо це окрема тема.

Реабілітація — це складна, болюча тема для всіх наших резидентів. 95% хлопців, які лікуються в нас, скаржиться на систему реабілітації. В посібник ми включили лише ті речі, які ми точно знаємо. Зокрема, як військовому вберегтися від інвалідизації, яка може наступити, якщо він чогось не буде знати.

Я сам мав травму після якої мені пропонували ампутувати кінцівку. Я відмовився, переконав лікарів, а вони знайшли рішення, яке допомогло мені відновити функціонування кінцівки.

Зараз багатьом хлопцям пропонують ампутацію пояснюючи це тим, що є сучасні протези. Ті, хто погоджується на це, думають, що протез — це дуже просто. Насправді це дуже складно. Через недофінансування і вплив бізнесу, який зацікавлені в ампутаціях, відсоток інвалідизації зростає.

Протезування — це додаткові витрати, які ляжуть на наше суспільство і на Мінсоцполітики, яке 100% фінансує всі протезування. Тому будь-які збори на зовнішнє протезування — це по суті, шахрайство. Нас консультував уповноважений президента Вадим Свириденко, який втратив під Дебальцеве всі кінцівки. Він має круті протези, але користується простими, бо ними він може зробити більше.

Друга історія — це протезування за кордоном. У нас є фонди, які шукають по лікарнях ампутантів, аби вивезти їх за кордон. Хлопці радіють, але вони не усвідомлюють ризиків. Адже після такого протезування краще залишатися жити за кордоном, бо в Україні ще є проблеми з безбар'єрністю. Так, за кордоном ставлять сучасні протези, але поправити їх тут — не можливо. Тож це додаткові витрати на переїзд.

Тому, коли до нас вперше попав хлопець з іноземного легіону, я його відразу запитав де він збирається жити. Він хотів мандрувати, тож я йому порадив обирати маршрути тими країнами, де йому зможуть допомогти з протезом.

Також цікаві гості "Ранку Вдома":

Прямий ефір