Подкаст, створений підлітками для підлітків: творці та ведучі "Френдзони" розповіли про місію проєкту

Дарина Жуковська, Олеся Горобець та Єлизавета Кочеткова. Скриншот: kanaldim.tv

Організація Save the Children разом з The Ukrainians Media та "Дженерейшн плюс" запустила подкаст "Френдзона", у якому підлітки обговорюють теми, які їх турбують, висловлюють свої думки з того чи іншого приводу та почуття. Ведучі подкасту — студентки з Києва, Дарина та Ліза. Вони діляться власними історіями та аналізують зміни, які відбуваються з ними в процесі дорослішання. Деталі дізнавайтеся у "Ранку Вдома" від менеджерки з комунікацій Save The Children в Україні Олесі Горобець та ведучих Дарини Жуковської та Єлизавет Кочеткової.

Ведучі — Ірина Хоменко та Костя Октябрський.

У чому особливість подкасту "Френдзона"?

Горобець: Особливість полягає у тому, що цей подкаст для підлітків, зроблений підлітками. Дівчата Дарина і Ліза вони, можна сказати, повністю ведуть цей процес і говорять зі своїми однолітками про те, що їм цікаво, бо це їм цікаво. Ми лише зі свого боку допомагаємо. Ми переконані, що у дітей повинна бути платформа для того, щоб говорити, і їм насправді є дуже багато чого сказати, багато чого обговорити. Важливо, щоб у них було це місце, де вони, власне, можуть це робити.

Про що йтиметься у випусках першого сезону?

Кочеткова: Вийшло вже три випуски. Перший — про зовнішність та певні стереотипи. Другий — про особисті кордони. Третій — про освітні можливості.

Жуковська: Насправді наша аудиторія складається і з дівчат, і з хлопців. Причому не тільки підлітків, а й старших. Ми отримали коментарі, що дуже цікаво, по перше, бачити перспективу дівочу. По друге, слухати, чим живуть підлітки сьогодення. Батькам теж подобається. Не буду заперечувати того, що у нас вимальовується дівоча перспектива. Але для того, щоб вирівняти ситуацію, у нас є шикарне рішення. В наступних епізодах є відповіді й інших підлітків, в тому числі й хлопців, на питання.

Чи можуть вам запропонувати теми, які ви будете обговорювати?

Жуковська: В коментарях можна запропонувати теми, ми на це звертаємо увагу. 

Як довго ви готуєтеся, скільки триває запис, що маєте на виході?

Жуковська: Ми записуємо все в проміжках між основними заняттями. Планування епізоду забирає в нас приблизно дві години. Звісно, що з відступами на інші теми, але всі ці розмови впливають на те, як ми ведемо наш епізод. Запис зараз забирає значно менше часу, ніж було на початку. Перший епізод ми писали понад півтори години. Зараз ми пишемо 20-30 хвилин.

На який вік розрахований ваш подкаст?

Горобець: Подкаст для підлітків. Це 13-19 років. 

Жуковська: Ми помітили, що аудиторія трохи старша. В нас є коментарі від хлопців 20-21 року, бо теми актуальні для багатьох. Ми розуміємо, що в нас нестабільний час, теми можуть цікавити різних людей. Тож ми не обмежуємо вік цільової аудиторії, але, звісно, орієнтуємося на підлітків приблизно шкільного віку.

Чи є зворотний зв'язок?

Кочеткова: Ну були вже коментарі певні, але не можу сказати, що було багато фідбеку. Та й ми місяць лише випускаємо подкаст.

Горобець: Дівчата живуть та працюють над подкастом в Києві. Для нас важливо було долучити дітей з регіонів. Короткі інтерв'ю ми записуємо їх і з хлопцями, і дівчатами з різних регіонів. Наша організація працює майже в кожному регіоні України. У нас там є діти із Харківщини, з Чернівецької області. Ми намагаємось зробити так, щоб це був подкаст для всіх і щоб кожен міг там щось знайти для себе і певним чином до цього долучитися.

Як тоді ви обираєте теми? Чому віддаєте перевагу?

Жуковська: Це лишень перший сезон. Тож ми розуміємо, що ми маємо можливість якусь тему не зачепити, але залишити її на майбутнє. Ми опиралися на власні відчуття, адже станом на початок повномасштабного вторгнення ми були підлітками. Відповідно, вибір тем опирався саме на наш досвід, плюс досвід нашого кола. Тобто ми опитували знайомих про те, що б їм було цікаво обговорити. Деякі теми нам пропонувала організація Save the Children, оскільки краще розуміється на питаннях, які є не закритими для підлітків. Ми маємо свою перспективу, а організація бачить загальну картину. На основі цього ми побудували план першого сезону.

Що сьогодні турбує підлітків в Україні?

Кочеткова: Психологічні проблеми, в тому числі й фізіологія. Питання зовнішності і її сприйняття завжди залишається актуальною. Проблеми взаємин.

Горобець: Якщо підбивати підсумки, то всі теми — це стосунки з однолітками, зі світом, з батьками. В цей період багато чого змінюється, і діти не знають, як правильно. В ідею подкасту ми закладали думку про те, що, можливо і немає правильної відповіді щодо того, як ти маєш виглядати, як ти маєш спілкуватися з хлопцем чи з батьками, чи що робити після 11 класу. Можливо, немає правильної відповіді. Можливо, існую у світі багато досвідів, і кожен з них має право на життя. Інколи варто почути інші думки, щоб зрозуміти, що саме тобі підходить. Тобто мета цього подкасту — створити простір для безпечного обговорення тем, які цікавлять підлітків.

Жуковська: Для мене історія з подкастом дуже особистісна. Бо на розвиток мене як особистості вплинуло саме те, що я комунікувала зі своїми однолітками. В мене було дуже класне, насичене шкільне життя. Відповідно мене було з ким обговорювати якісь питання, які мене не турбували. Ми пліткували в школі, жартували, генерували нові ідеї. Зараз ось ця складова розвитку — живе спілкування з однолітками, для багатьох українських підлітків не досяжна. Мені прикро усвідомлювати, що є діти, які не ходять в школу, бо це небезпечно. В мене навіть університет онлайн, бо в нас недостатньо укриттів. Це складна штука. Це обмеження, яке негативно впливає на підлітків.

Що турбує дітей з регіонів?

Горобець: Переважно це діти-переселенці, які сумують за друзями. Це важливий момент. Вчителі, коли ми з ними спілкуємось, говорять, що діти залишаються на перервах в онлайн додатках, щоб поспілкуватися одне з одним. Ми приймаємо в деякі села, де діти навіть гуляти вільно не можуть, бо територія замінована. Спілкування дітей ускладнене цими факторами.  В нашій організації хочуть сприяти підліткам у тому, щоб вони прожили цей період свого життя повноцінно. Саме тому важливо створювати навіть віртуальні простори для спілкування і для обміну думками та досвідом.

Також цікаві гості "Ранку Вдома":

Медіа-партнери
Прямий ефір