Побачила світ книга "Баба Федиха" від франківської журналістки Уляни Маляр: інтерв'ю з авторкою проєктів про гуцулів 

Уляна Маляр. Скриншот: kanaldim.tv

Франківська тележурналістка та етномодель Уляна Маляр веде авторський художній телепроєкт "АРТ ПерсонА". Це канал про видатних українців різних часів, яких не завжди знають в Україні, але вихваляють у світі. Багато розповідає і про гуцулів, та містику, пов'язану з ними. Нещодавно Уляна Маляр видала книгу "Баба Федиха". Чим цікавий цей доробок, авторка розповіла в інтерв'ю "Ранку Вдома".

Ведучі — Ірина Хоменко та Костя Октябрський.  

— Розкажіть про що ваша нова книга. Хто ж така та Баба Федиха? 

— Це історія про мене і про мою бабу. Вона гуцулка. Вона жінка Федева, тож по-вуличному її називають бабою Федихою. Вона навчила мене багато цікавого, передала безліч гуцульських традицій. Я також пишу казки, які вона мені оповідала. Одна з тих, що найбільше зачепила, це про те, як на Святий вечір говорить худоба. Я маленькою вірила в це. Навіть одного Святого вечора прийшла під стайню, та намагалася почути, як говорить худоба. Моя баба Федиха була дуже мудрою. Її, на жаль, вже немає, але я відчуваю її присутність. Тому моя перша книга присвячена їй. 

— Скажи, будь ласка, який жанр книги? Для кого вона написана? 

— Я називаю її книгою з казками. Це короткі оповідання. Казка — це такий жанр, який потребує уваги. Треба добре подумати чи він для дітей, чи для дорослих. Цю книгу раджу читати дітям, старше 14 років. Насамперед тому, що книга написана і літературною мовою, і діалектом. По-друге, там є певні казки, які є справді дуже дорослими. 

— Як довго ви працювали над цією книжкою?

— Над книгою я працювала 10 років. Саме тоді я написала свій перший твір про бабу. Він це називається "Кукуци". Перед Великоднем на Чистий четвер усі діти йдуть по кукуци. Це маленькі булочки, які ґазди та ґаздині дають за померлі душі та здоров'я худоби. Дітки приходять та сповіщають про те, що незабаром велике свято — Христос Воскресне. Їм за це дають подарунок — кукуци. Якраз саме з цього твору 10 років тому почалася моя мандрівна писанина. Я це так називаю. Потім я вирішила ці твори упорядкувати та видати книгу. Зробила це для себе, тому що ці спогади дуже трепетні. 

— Скажіть, будь ласка, в чому, на вашу думку, родзинка книжки? 

— Діалект. Коли я писала діалектом, мені казали, що я популяризую себе локально. Мовляв, не всі це сприймуть, але у цьому немає біди. Бо ми насамперед повинні писати про близьке нам, про те, звідки ми родом. Це ґрунт. Треба починати локально, а потім розширюватися. Для мене локальне — найвеличніше, бо воно моє. 

— Ви не лише пишете книг, а й веде авторський YouTube-канал. Як він з'явився та яким контентом ви його наповнюєте? 

— Канал "ART ПерсонА" з'явився п'ять років тому. Ідея виникла спонтанно. Мені взагалі здається, що усі класні речі з'являються спонтанно. Ми сиділи в кав'ярні й говорили про те, що було б дуже добре популяризувати своє. Таким чином з'явився проєкт. Ми розповідаємо біографії відомих, але водночас маловідомих українців. Зокрема, на нашому каналі є історія про Михайла Тафійчука, та про славну Марію Кречунєк "Чукутиху" — героїню світлини Миколи Сеньковського. Гадаю, що всі бачили світлину гуцулки з люлькою. Відоме фото, історію якого все-таки мало людей знає. Ми якраз робили про неї програми. Завдяки таким програмам ми маємо можливість розповідати власну історію. Якщо ми знаємо свою історію, значить ми чогось врятуємо. 

— Які проєкти ще є на каналі? 

— Є проєкт "Невідомі казки-легенди". Я там в ролі Мавки розповідаю про ці казки. Найважливіше в цьому проєкті те, що ми показуємо маловідому спадщину. Здебільшого це буковинське і гуцульські казки й легенди. Ще у нас є один проєкт, який називається "Знай своє". Розповідаємо про приготування кулеші, що таке ліжники, як їх тчуть. Кому цікава гуцульська автентика, хто любить казки, легенди й біографії відомих людей — гайда на наш канал! Ще дуже багато цікавих історій ми прагнемо розповісти. Працює команда професіоналів, ми вміємо цікаво розповісти про маловідоме. 

Ще цікаві гості "Ранку Вдома":

Прямий ефір