В Україні запрацювала Lingva Polska — безплатна платформа з вивчення польської мови: про проєкт розповіла директорка Асоціації інноваційної та цифрової освіти Марія Богуслав

Марія Богуслав. Скриншот: kanaldim.tv

Відтепер українці в Польщі, а також школярі та студенти українських навчальних закладів можуть безплатно вивчати польську мову завдяки системі Lingva Polska. Програма схвалена Міністерством освіти й науки України. Деталі про систему у "Ранку Вдома" розповіла виконавча директорка Асоціації інноваційної та цифрової освіти Марія Богуслав.

Ведучі — Лілія Ребрик та Костя Октябрський.

В чому актуальність проєкту Lingva Polska? Чи є попит на вивчення цієї мови серед українців?

— Так, дійсно попит дуже високий. Багато українців приїхали до Польщі під час війни. Спочатку це було понад 1 200 000 українців, зараз — це 800 000 тисяч осіб. Польща не може безплатно навчати таку кількість людей. Тому ми створили такий проєкт, щоб задовольнити потреби українців за кордоном. Як виявилося потім, українці в Україні теж можуть навчатися за цією програмою. За даними Міністерства освіти й науки України 90 000 учнів вже вивчають польську мову. Це четверта мова у списку, після англійської, німецької, французької, яка вивчається в школах. Тому, враховуючи наші теплі відносини з Польщею, чому б ні. Ми хочемо допомогти людям.

— Скільки людей вже записались на курс? Скільки плануєте навчати?

— Ми запустили проєкт наприкінці листопада 2024 року. За цей час на платформі зареєструвалося понад 20 000 осіб. Платформа працюватиме довго, тож всі охочі встигнуть вивчити польську мову. Навіть якщо зробили паузу, можна продовжувати.

Як працює платформа?

— Це мультимедійна платформа. Там немає викладачів. Все зроблено у вигляді мультимедійних занять. Є певні діалоги, які діляться на завдання. Через виконання певних вправ людина просувається далі. Зараз у нас доступні два рівні А-1 та А-2. Це дуже велика кількість вправ для того, щоб тренувати саме граматику. Звісно добре розроблений мовний компонент. Є словник, для того, щоб людина могла вже вільно спілкуватися.

Польська мова входить в десятку найскладніших мов світу. Граматика не є легкою. Її можна вивчити саме завдяки вправам та повторенням. Це все впроваджено у платформі. Над нею працювали понад пів року 10 методологів. Всі діалоги, які ми будували, створені на життєвих ситуаціях. Вони озвучені носіями мови — поляками. Тому заняття будуть ефективними.

У чому полягає особливість методики, яку ви застосовуєте?

— Люди мають вивчати мову як діти, повторюючи велику кількість граматичних конструкцій. Без правил.  Наша методика побудована таким чином, що людина вчиться відчувати мову підсвідомо. Дуже багато українців, які приїхали в Польщу, почали розмовляти без знань граматики. Наше завдання, щоб люди спочатку відчули як живе мова, і далі вони будуть більш інтуїтивно та якісно її вивчати.

До речі, ця методика, вона розрахована лише на дорослих? Чи діти теж можуть користуватися платформою?

— Дійсно, ми орієнтувалися на дорослих. Діти з 14 років зможуть користуватися платформою. Малим дітям буде нудно, бо там немає мультиплікації. Там є певна гейміфікація. Це тренд в освіті — навчатися граючи. Навіть дорослі хочуть мати певний елемент змагання. До речі, ми міркуємо над тим, щоб створити окремий курс або окремий додаток для дітей.

Де шукати платформу та як зареєструватися?

— Можна знайти в інтернеті. Ми не робили поки що додаток. Ми поки плануємо доробити весь контент, а потім вже займемося додатком.  Реєстрація на платформі дуже проста. Платформа не прив'язана до жодної дати. Кожна людина може собі сама будувати власні траєкторії, там гнучка система. До речі, зараз ми відкриваємо всі уроки, робимо повну вільну навігацію. Можливо, ми навіть таким чином зможемо збільшити інтерес людей до платформи.

Розкажіть, будь ласка, про інші реалізовані проєкти Асоціації інноваційної та цифрової освіти.

— Власне, Lingva Polska — це похідна від нашої першої платформи. У нас є великий проєкт з вивчення англійської та німецької мови. Загалом у нас працює сім платформ. Є навіть платформа з вивчення української для іноземців.

Найкраще — зайти на сайт Асоціації інноваційної та цифрової освіти та поцікавитися нашими проєктами. У нашому портфоліо є понад 30 національних платформ. Там не тільки мови, в нас є платформи з психології, дві великі платформи з профорієнтації. Це величезний напрямок, дуже важливий як для молоді, так і для дорослих.

В нас є платформи з курсами. Наприклад, освітній хаб міста Києва — це один з наших проєктів. На його базі створено понад 300 курсів. Є платформа з психології Mental Help, на якому тільки курси з психології, різні корисні додатки та відеоуроки. Є платформа, окрема для навчання місцевих громад, органів місцевого самоврядування і жителів громад.

Закликаю всіх навчатися, не зупинятися навіть в такий складний час, в якій живе зараз Україна. Навчання є одним зі способів відірватися від реалій сьогодення, здобути нові навички та розвиватися.

Ще цікаві гості "Ранку Вдома":

Прямий ефір