Навчання українських біженців у Канаді — пояснення експертки

Родина з Києва в Канаді. Скриншот: kanaldim.tv

До Канади наші земляки можуть потрапити за спеціальною програмою для українців. Згідно з її умовами біженці мають право працювати та навчатися. Найдорожчою вважається дошкільна та вища освіти. Більше про життя і навчання українців у Канаді дізнавайтеся у "Ранку Вдома".

Киянка Галина Чмусь з сім'єю потрапили до Канади за спеціальною програмою для українців. Ця програма дозволяє біженцям вільно перебувати в країні, працювати та навчатися. Нині українка облаштувалася в Онтаріо.

"Нині приблизно один мільйон аплікацій подано. Отримали підтвердження 680 тисяч аплікацій. 150 тисяч українців заїхали в Канаду по цій програмі, починаючи з 17 березня 2022 року", — пояснила імміграційна консультантка у Канаді Дар'я Грабчук.

У дитячі садочки в Канаді приймають з 12, 14 або 16 місяців. Кожен дошкільний заклад вирішує сам. Усі садочки платні. Рік навчання коштує, мінімум, тисячу доларів. Проте отримати знижки на оплату садочка можливо.

Існують субсидії. Їх надають в залежності від того, які доходи має сім'я. Щоправда, не всі дошкільні заклади беруть участь у цій програмі.

Для дітей від чотирьох років у Канаді починається шкільна програма. Це ті ж самі дитячі садочки, але в школах. Вони безплатні.

До першого класу приймають з 6 років. Шкіл в Канаді чимало. Є приватні та державні. Останні поділяються на публічні та католицькі. Українських дітей приймають усі школи без виключень, адже переселенці також зобов'язані навчатися. Обрати школу для дитини можна, а от район — ні.

До якого класу піде дитина, визначають за віком. Спеціальних інтеграційних класів у Канаді немає, проте адаптуватися допомагають.

У старших класах, починаючи з дев'ятого, учні мають визначитися з майбутньою професією і вчити те, що їм потрібно. Бо при вступі в коледж дитину запитують про її досягнення з обраних предметів.

З університетами та коледжами складно, бо всі вони платні. Суми для іноземців досить великі. Проте деякі виші зробили знижки й прирівняли українців до канадців, або ж надають стипендії.

Крім того, програма, за якою приїжджають українські переселенці до Канади, не розрахована на навчання у вищому навчальному закладі. Тому потрібно відкривати студентську візу. Під час вступу до місцевого коледжу чи університету треба перевірити, чи видає він дозвіл на роботу.

"Тобто є коледжі, після яких дитина не матиме змоги працевлаштуватися. Вони зазвичай дешевші. Тож перед вступом треба обов'язково цікавитися тим, чи надасть навчальний заклад відкриту робочу візу", — пояснила консультантка.

Освітня система в Канаді націлена на розвиток дітей. У молодших класах діти засвоюють матеріал через ігри. Крім того, домашніх завдань тут майже не задають або виконують їх безпосередньо в навчальному закладі.

Вважається, що усе потрібне діти отримують в школі, а вдома мають відпочивати та розважатися. Також є чимало гуртків для дітей. Загалом вчителі намагаються зробити усе можливе, аби заохотити дітей навчатися чомусь новому.

Ще про життя українців в інших країнах:

Медіа-партнери
Прямий ефір