Українці за кордоном: як навчаються біженці у Латвії

Латвія. Скриншот: kanaldim.tv

Понад 40 тисяч українців осіли в Латвії від початку повномасштабного вторгнення Росії. Наші земляки можуть зробити собі візу чи отримати посвідку на проживання. З обома цими документами переселенці, серед іншого, мають вільний доступ до освіти, йдеться у матеріалі "Ранку Вдома".

Дитячі садочки у Латвії приймають малюків з півторарічного віку. Українці можуть віддавати дітей до дитячих садочків за місцем реєстрації, або обрати рекомендований заклад. Це можуть бути як приватні садочки, так і державні.

"Якщо у когось виникають проблеми, вони можуть звернутися в Соціальний центр. Люди, які займаються цим питанням, допоможуть влаштувати дітей у дошкільний заклад", — пояснила волонтерка у Латвії Людмила Білава.

Часто українців приймають у приватні дитсадки. Біженцям не потрібно за них платити. В окремих випадках існує доплата за харчування, але це не значні суми, кажуть самі біженці.

Обов'язкова освіта в Латвії починається з семи років і триває до дев'ятого класу. Проте від українців не вимагають відвідувати школи.

"Дуже багато біженців навчаються онлайн в українських школах та одночасно в латиських. Головне, щоб дитина здобувала освіту. Є такі випадки, коли діти навчаються тільки в латиських закладах, тому що їм дуже важко одночасно займатися у двох школах. Є діти, які займаються виключно онлайн в українських школах", — додала Людмила Білава.

Проте відвідувати місцеві школи все ж заохочують. Зокрема, надаються пільги на проїзд у громадському транспорті, харчування, гуртки та клуби.

Спеціальних інтеграційних класів для українців зазвичай не роблять, але адаптуватися допомагають. Зокрема, проводять додаткові уроки латиської мови й надають дітям помічника.

Також після уроків для учнів є чимало гуртків продовженого дня. Це може бути, зокрема, бокс, плавання, танці чи малювання. Вибрати щось до душі може кожна дитина.

Загалом дитячі садочки, школи та університети радо приймають українських біженців. Латиські діти також досить тепло зустрічають маленьких українців.

Ще про життя українців в інших країнах:

Прямий ефір