Українці в Чорногорії: як прийняли біженців у дитячих садочках та школах

Освіта у Чорногорії. Скриншот: kanaldim.tv

Чорногорія від початку повномасштабного вторгнення прихистила близько 30 тисяч українців. З тимчасовим захистом біженці мають, зокрема, і вільний доступ до освіти. Починається вона з дитячих садочків, однак місць там вистачає не всім. Шкільна освіта триває тут 13 років. Проте від переселенців не вимагають обов'язкового відвідування шкіл, йдеться у матеріалі "Ранку Вдома".

Загалом Чорногорія від початку повномасштабного вторгнення прихистила орієнтовно 30 тисяч українців. Освіту починають здобувати з дитячих садочків. Щоправда, місць там вистачає не всім.

"Деякі садочки приймали українців, але це було власне рішення директора закладу. Вони мають на це право. В деяких ситуаціях вони приймали українських дітей, але тимчасовий захист не давав можливості влаштувати дитину у садочок, лише у школу та вищі навчальні заклади. Тому українці або ходили до приватних дитсадків, або об'єднувалися в громади. Одна з таких утворилася у Будві", — розповіла волонтерка, яка допомагає українцям у Чорногорії, Ірина Кучма.

Садочки працюють з 7 ранку до 15 години. Харчування у державному закладі коштує 40 євро на місяць. Біженці з України могли не платити, якщо їх зараховували у дошкільний навчальний заклад.

Шкільна освіта в Чорногорії починається з шести років. Щоправда, перший клас підготовчий, адже діти там переважно граються та знайомляться між собою. Саме навчання в школі триває довше, ніж в Україні — 13 років. Всі чорногорці зобов'язані закінчити школу.

Проте від переселенців ніхто не вимагає влаштовувати своїх дітей до місцевих навчальних закладів. Багато біженців продовжили онлайн навчання в українській школі. У Чорногорії дуже толерантні до цього, і це допомогло багатьом уникнути зайвого стресу, кажуть фахівці.

Щоправда, чимало українських дітей все-таки пішли до чорногорських шкіл і їх радо приймають як вчителі, так і діти. Школу самостійно обирати не можна. В Чорногорії діє географічна прив'язка.

Спеціальних інтеграційних класів для українських дітей в Чорногорії немає, їх одразу зараховують до загальних. Проте спершу у деяких регіонах організовують додаткові мовні курси.

"Особливо молодші класи адаптувалися. Найбільша кількість дітей наших — це наймолодші. Іноді навіть до половини класу можуть складати іноземці. Наші інтегруються дуже швидко. Проблем з викладачами немає", — додала волонтерка.

Після дев'ятого класу всі учні в Чорногорії складають іспити. Тоді у них закінчується основна школа і починається середня. Тут є кілька варіантів. Або продовжити навчання в гімназії — це підготовка до університету, або ж вступити до професійної школи чи коледжу. Після такого навчання дитина здобуває профільну освіту.

"Є різні спеціальності. Економічні, юридичні, технічні, мистецькі, є сільськогосподарські коледжі. Навіть є морська справа", — резюмувала Ірина Кучма.

Загалом система освіти в Чорногорії відкрита до дітей. Їх тут не завантажують інформацією. Не важливо, які оцінки отримують учні. Головне, щоб вони засвоїли матеріал. Вчителі намагаються зробити процес навчання цікавим та веселим.

Ще про життя українців в інших країнах:

Прямий ефір