"Нам є ким пишатись": Володимир та Олена Зеленські взяли участь у врученні 65-ї Шевченківської премії (ФОТО)

Президент України Володимир Зеленський разом із першою леді Оленою Зеленською взяли участь у церемонії вручення Національної премії України імені Тараса Шевченка-2026. Про це повідомляє “Дім” із посиланням на пресслужбу глави держави.
Цього року Шевченківська премія зазнала змін і стала більшою за кількістю відзнак. Кількість номінацій уперше за весь час існування премії зросла до 13. Зокрема, з’явилися нові напрями: "Творче кураторство культурно-мистецьких проєктів", "Фотомистецтво" та "Дизайн". Водночас замість номінації "Література" тепер запровадили окремі категорії "Проза" та "Поезія".
Також музичний напрям розширили новою номінацією "Концертно-виконавське мистецтво".
"Нам є чим пишатися. Нам є ким пишатись. І Шевченківська премія доводить це. Щороку вона відбувається попри все, попри війну. І попри все, щороку — нові достойні переможці. І ця відзнака не стала формальністю, і вона в усіх сенсах цього слова зростає — стає більше номінацій, стає більше знакових робіт, більше приводів пишатися своїм мистецтвом, пишатися нашими творцями", — наголосив президент.

Він зазначив, що цьогоріч Шевченківська премія особлива не лише тому, що це ювілей — 65 років, а й тому, що вручення відбувається в час дуже сильних емоцій, які об’єднують усю Україну.
"Якою ж важкою й довгою була ця зима. І ми її подолали. Якою ж бажаною для всіх нас є ця весна. І нарешті тепло, і ці відчуття, коли Україна змогла, Україна збереглась, Україна вистояла. Я хочу подякувати нашим воїнам, дякую вам", — сказав Зеленський.
За його словами, весна також настає в українській культурі та мистецтві, які цікаві мільйонам, є стильними, сучасними, модними, живими та динамічними.
"І коли сьогодні українська музика об'єднує всіх наших людей — на фронті, по всій країні, коли неможливо дістати квитки в наші українські театри і є черги в музеї, на наші виставки, по наші українські книги, все це дуже надихає", — наголосив глава держави.
Голова Комітету премії Шевченка Євген Нищук зауважив, що зараз мистецтво стає важливим засобом психологічної підтримки, допомагає суспільству проживати досвід війни. Саме тому розширення номінацій відповідає викликам сьогодення.

"Це справді дуже важливо. Тому що ті нові напрями, які з’явилися, окрім усталених у канонічному сприйнятті, є вкрай актуальними саме в час війни", — сказав Нищук.
Уперше премію Тараса Шевченка в номінації "Фотомистецтво" отримала фотохудожниця Олена Гром за фотопроєкт "Вкрадена весна".
У ще одній новій номінації — "Творче кураторство культурно-мистецьких проєктів" — премію за виставковий проєкт "Алла Горська. Боривітер" одержали куратори цієї виставки Тетяна Гаук, Олена Грозовська, Михайло Кулівник, Катерина Лісова, дизайнерка виставки Дар'я Подольцева. Ще одним переможцем у цій номінації за культурно-мистецький проєкт "30х30. Сучасне українське мистецтво" став його куратор, мистецтвознавець Валерій Сахарук.
Диригентка, художня керівниця Академічного хору імені П. Майбороди Українського радіо Юлія Ткач отримала найвищу творчу відзнаку країни в номінації "Концертно-виконавське мистецтво" за медіапроєкт "За крок до Перемоги", мистецькі цикли "Постаті", "Зустріч епох", концертні програми та фондові записи 2020—2025 років.
Дипломат, письменник, науковець Юрій Щербак став лауреатом Шевченківської премії в номінації "Проза" за книгу підсумків і пророцтв "Мертва пам'ять. Голоси і крики", а письменник Павло Белянський — за роман "Битись не можна відступити".
Премію в номінації "Публіцистика і журналістика" отримав письменник, журналіст Олег Криштопа за документальний роман "Радіо “Афродіта”".
У номінації "Літературознавство і мистецтво" премію одержала мистецтвознавиця Олеся Авраменко за мистецтвознавчі науково-популярні твори з авторської серії Accent — три книги: "Білокур", "Приходько", "Тістол". Також у номінації "Літературознавство і мистецтво" премію здобув кінокритик, кінознавець, кіносценарист Сергій Тримбач за книгу "Іван Миколайчук. Містерії долі".
Переможницею в номінації "Театральне мистецтво" за вистави "Вертеп", "Жираф Монс" Харківського державного академічного театру ляльок імені В. А. Афанасьєва, "Буря" Національного академічного українського драматичного театру імені Марії Заньковецької, "Медея" Івано-Франківського національного академічного театру імені Івана Франка стала режисерка Оксана Дмітрієва.
Національну премію в номінації "Кіномистецтво" отримав автор сценарію та режисер фільму "Ти — космос" Павло Остріков.
Лауреатом премії в номінації "Декоративно-прикладне мистецтво" за серію художніх робіт українського скла мистецького проєкту "Народжені у вогні" став майстер художнього скла Ігор Мацієвський.
У номінації "Візуальні мистецтва" нагороду за створення "Меморіалу українським розвідникам", серії скульптур "Збурений простір", "Сплав" отримав скульптор Назар Білик.





Читайте також: "І на оновленій землі...": українці в окупації публікують світлини з поезією Кобзаря (ФОТО)














