Музика Миколаєва, Сум і Дніпра — у новому сезоні програми "Як звучить світ. Україна": інтерв'ю з авторами проєкту Євгеном Синельниковим та Євгеном Філатовим

Євген Філатов та Євген Синельников. Скриншот: kanaldim.tv

Нещодавно стартував другий сезон музичного тревел-проєкту "Як звучить світ. Україна". У нових випусках ми почуємо голоси Запоріжжя, Дніпра, Миколаєва, Сум та Полтави. Ці міста тепер звучать інакше. Там вирує життя, щоправда, в іншому ритмі. Про робота над другим сезоном у "Ранку Вдома" розповіли продюсер та співавтор Євген Синельников, а також саундпродюсер Євген Філатов. Проєкт можна буде побачити й на телеканалі "Дім".

Ведучі — Ірина Хоменко та Костя Октябрський.

Починається другий сезон. Нагадаймо, у чому взагалі суть цього проєкту. З чого він починався.

Синельников: Ми зараз представляємо два різних світи. Є візуальний, є — аудіал. Цей проєкт поєднує оці два, з одного боку різні, а з іншого боку дуже сумісні світи.  Для мене це проєкт про те, як композитор збирає до купи звуки та творить, щось неймовірне.

Філатов: Дійсно, це музичний тревел-проєкт. Євген добре знається на тому, як це мандрувати різними країнами, а я знаю, як добре створювати музику в студії. Також цей проєкт — це виклик, адже я тут співведучий. Мені казали просто бути собою, але я не відразу зміг зробити це перед камерою. 

Скажіть, чи змінилася концепція другого сезону? Які міста ви вже відзняли?

Синельников: Ми вже відзняли весь сезон. Завершився монтаж. Буде п'ять епізодів. Це Запоріжжя, Дніпро, Суми, Полтава та Миколаїв. У першому сезоні був Львів та Полтава — це розважальний контент. Там ми спостерігаємо, як збирається музика, як вона складається. Тим часом в Миколаєві багато таких соціальних підґрунть, історія про те, як взагалі зараз Миколаїв живе. Як вони переживають ці сирени, які, здається, не вимикаються ніколи. При цьому життя триває, люди борються за своє майбутнє. Цей унікальний оркестр.

Для мене, як для музиканта, важливо не повторюватись, тобто відкривати щось нове. Шукати там якийсь підхід новий до збирання тих звуків. У нас дуже талановиті люди, які живуть в цих містах, роблять неймовірні речі. Зараз мало хто зможе, особливо в Миколаєві, зібратись і піти на концерт, послухати музику, відвернутися. Там в тролейбусі грає оркестр. Люди зібрались, придумали такий концепт,  щоб їздити й дарувати цю музику у ці важкі часи. Просто дарувати. 

Є фрагмент про Суми. Його дивишся та розумієш, що Суми не сумні. До речі, це документалістика, ми нікому нічого не підлаштовуємо. Ми прийшли до альтанки — це символ Сум. Там стоїть піаніно. Що робить музикант?  Музикант починає грати, а після того назбируються кадри, ми знайомимося з різними людьми й записуємо їхні історії. Люди танцюють, співають, Суми змінюються, оновлюються, що там є відчуття того, що люди пережили важкі часи і йдуть вперед.  Спочатку ти починаєш плакати й сумувати, а після того з'являється величезна сила всередині.

Філатов: Дуже важливо проєктом надихати. Ми прагнемо показати рідне місто тим людям, які вимушено покинули його. Важливою задачею було показати, що ми обов'язково переможемо, що ми незламні, що в нас єдність серед людей, що українці талановиті.

— Наскільки складно було працювати в прифронтових містах?

Філатов: Якщо ми були на режимних об'єктах, то, звісно, зйомка начебто переривалася під час повітряних тривог. Але режисер знімав навіть в укритті.

Синельников: Ми не підлаштовуємо реальність під наш проєкт, ми підлаштовуючись під реальність і намагаємось передати саму цю реальність. Є нюанси. В Миколаєві було багато обмежень. Зараз такі часи, не все можна показувати.

Як ви обираєте героїв та місця, де ви їх знімаєте?

Синельников: Звісно, це підготовка. Спочатку набираємо локації, потім обираємо героїв. Потім разом з творчою групою намагаємось їх поєднати.

Філатов: Втім, це ніяк ніяким чином не впливає на те, якою буде музика. Ми не знаємо до кінця, як ми поговоримо, що ми зіграємо і звуки ми почуємо.

Чи складно спілкуватися з людьми?

Філатов: Мені здається, що взагалі болючих історій не було. Всі люди, яких ви зустрічали, наповнені надією.  Було багато курйозів. Втім, нам вдалося показати, як вирує життя у містах України під час війни.

Синельников: Андрій Данилко знімався в одному з епізодів. Він розказував, як звучить для нього Полтава. Миколаїв став іншим, я дуже люблю це місто, але коли там гуляєш, то не побачиш жодного вікна. Все закрито, лунають сирени. Дуже легко впасти в депресію, але вже на третій день знімальна група відчуває силу, яку ми показуємо. З одного боку щось зруйноване, з іншого — щось відбудовують.  Не було води, а туту її розвозять. Важливий цей настрій.

— Де можна побачити ваш проєкт?

Синельников: Це "УкрЮтюбПроєкт", тож всі випуски можна знайти на YouTube. Також проєкт "Як звучить світ. Україна" можна буде побачити на телеканалі "Дім".

Також цікаві гості "Ранку Вдома": 

Прямий ефір