Чи є майбутнє в українського радіо: інтерв'ю з авторкою книги "Пригоди на радіохвилях" журналісткою та радіоведучою Ніною Даценко

Ніна Даценко. Скриншот: kanaldim.tv

Від оптичного передавання інформації до радіомовлення в FM, від примітивних детекторних приймачів до застосунків у смартфонах, від перших "радіогазет" до наших сучасних реалій. Журналістка і радіоведуча Ніна Даценко у своїй книжці "Пригоди на радіохвилях" простежила шлях українського радіо на тлі історичних епох та проаналізувала його. У студії "Ранку Вдома" Ніна Даценко розповіла про те, чому її книга так важлива, у чому її актуальність та чи є майбутнє у цього виду медіа.

Ведучі — Лілія Ребрик та Костя Октябрьский.

— Чим особлива ця книга і чим може бути цікавою для наших глядачів? 

— Ця книжка написана для того, щоб розповісти про те, що зараз відбувається з радіо, що було в карантин, про мовні квоти, про те, що було до них, і те, що було спочатку — перед радіомовленням і навіть перед телеграфом. Про останнє взагалі мало хто знає і мало хто говорить, тому й  хотілося розповісти. Історичного викладу уникнути не вдалося.

— Який період часу ви досліджуєте у цій книзі?

— Весь, але це не є власне науковим дослідженням. Хотілося написати книжку, яку може прочитати будь-хто, навіть підліток, щоб видання було популярним та ілюстрованим, щоб розвивало, але розповідало про складні теми. Я багато працювала в архівах і бібліотеках. 

Сталося так, що я звільнилася з радіо і сіла писати книжку. Вона вийшла товст, але люди кажуть, що читається легко.

— Я ось до речі у вас вичитав, що виявляється костел Святого Миколая в якийсь момент був радіоглушником. Це цікаво! Як ви вважаєте, чи не минули вже часи радіо? Чи є майбутнє у цього виду медіа?

— Наприклад, ваше ранкове шоу на телебаченні пішло з такого ж формату на радіо. Сто років це існувало, а потім телебачення перейняло цей формат. Коли телебачення стало відігравати ключову роль, були розмови про те, що радіо вже віджило своє. Але ж ви слухаєте радіо в машині. Коли перестануть випускати автомобілі з радіоприймачами, тоді ми напевно і будемо говорити про смерть радіо. 

В Україні великий поштовх у прослуховуванні радіо дали блекаути, тому що був обмежений електроресурс, і люди не вмикали телевізори. Всі намагалися ввімкнути радіо, щоб бути в курсі новин.

Значний прошарок населення слухає подкасти. Це дуже популярно і це радіо, просто трішки інший формат.

Читайте також: Що треба знати про репресованого радянською владою геніального сина Івана Франка: інтерв'ю з акторами фільму "Інший Франко" Романом Кулішем та Іриною Кудашовою

Прямий ефір