Лікарня на колесах: інтерв'ю зі співзасновником проєкту "Мобільні лікарі" Олександром Бухтіяром

Олександр Бухтіяр. Скриншот: kanaldim.tv

Після деокупації українських територій виникла потреба у якісній медичній допомозі. Жителі звільнених територій, які місяцями жили у жахливих умовах, потребують особливої уваги лікарів. Таким чином виникла ідеї створення медзакладів на колесах. Так з'явився проєкт "Мобільні лікарі". Як працює організація, чи звертаються за допомогою люди та які послуги на місцях надають "Мобільні лікарі". Про це в "Ранку Вдома" розповів співзасновник проєкту "Мобільні лікарі" Олександр Бухтіяр.

Ведучі — Лілія Ребрик та Костя Октябрський.

— Що це за проєкт" Мобільні лікарі"? 

— Проєкт пов'язаний з лікуванням людей на деокупованих територіях, у постраждалих селах та громадах. Починаючи з початку повномасштабної війни, ми стикнулися з серйозною проблемою самолікування. Це не дає ефекту, навпаки. Тому ми вирішили зробити медицину доступною і створили лікарню на колесах. Зрештою, розробили спеціальні медичні автівки, розподілили їх на кабінети, і люди можуть прийти в імпровізовану лікарню на колесах і отримати доступ до медичних послуг.

"Мобільні лікарі" — це по суті 13-тиметрова машина. Там є кабінети, лабораторія, де людині проводять забір біоматеріалу і потім лікар-лаборант робить певні аналізи. В іншому кабінеті проводять УЗД внутрішніх органів, черевної порожнини і так далі. В наступному кабінеті приймає вже лікар.

— Яких проблем найбільше у людей з деокупованих територій?

— Ці люди сиділи в підвалах, в голоді та холоді. Це було дуже кепські, антисанітарні умови, тому в нас багато є загострень хронічних захворювань. Є кардіологічні захворювання, ЛОР-захворювання і дуже багато онкології.

Тобто чималий "асортимент". Втім, зараз українці турбуються про те, щоб в них був дах над головою, були вікна цілі, було що поїсти й було чим займатися, тому на здоров'я часто не зважають. 

— Де ви вже були? Чи відрізняються потреби різних регіонів?

— Потреби не відрізняються. Люди однаково хворіють як в Чернігівській та Сумській областях, так і в Херсонській. Ми наразі ґрунтовно попрацювали по Чернігівській області, по Сумській. В травні запланований виїзд в Херсонську область, хочемо зачепити Харківську. 

Проблема в тому, що наша лікарня на колесах доволі габаритна, ми не всюди можемо приїхати. Не всюди пускають ОВА, тому що це "сірі зони", це скупчення людей, це небезпека. Але команда наша завзята і продовжує медичні вікенди. Тобто, ми виїжджаємо з Києва і два-три дні знаходимося в селі.

Я сам з Маріуполя, мені б хотілося і туди заїхати нашою командою.

— Ви вже трохи розказали про то, що є на борту у цієї великої автівки. Що найчастіше стає в пригоді, які медичні послуги надаєте найчастіше?

— По-перше, ми всім робимо аналізи. Це база, без якої лікар — це радник. Є лабораторія, є УЗД. Зараз в розробці гінекологічний кабінет, там буде теж УЗД. Будемо проводити певні аналізи на рак шийки матки. Потім буде офтальмологія. Без перевірки офтальмолога, без спеціального обладнання важко дуже підібрати лінзи для окулярів, а зазвичай така потреба гостра.

До речі, є фонд в Україні, який займається мобільною стоматологією, тому ми не стали дублювати ці послуги.

Як ви вирішуєте, в які регіони потрібно їхати і як ви повідомляєте жителів цих регіонів про приїзд?

— Є дуже багато каналів, звідки ми дізнаємось інформацію: ОВА, волонтери, старости сіл. В кожному регіоні є волонтери, які знають місцевість, інколи в них інформація набагато більше, ніж на офіційних джерелах. Інколи спрацьовує сарафанне радіо.

Регіон вибираємо в залежності від побажання донора. Він звісно прислухається до наших рекомендацій про те, де дійсно можливо, потрібна наша допомога.

— Обстеження та лікування для людей є безплатним?

— Так. Переважно пацієнти приходять зранку. На кожного з них ми робимо індивідуальну медичну картку. Такий опитувальник є, а ми заповнюємо все, що потрібно. Потім вони йдуть знайомитись з нашими медсестрами, які роблять забір біоматеріалу, кардіограми, зважують. Потім пацієнт іде на УЗД. Після обіду готові результати аналізів з якими людина вже іде до лікаря. Лікар прописує лікування, якщо ліки в наявності, то ми видаємо їх безплатно. Якщо немає, то ми повинні передавати далі людей по системі МОЗ, і таким чином людина згодом отримує ліки.

— Скільки пацієнтів за день може прийняти ця автівка? Йдеться лише про дорослих, чи і діти теж можуть прийти?

— Наразі ми приймаємо не більше ста людей в день. Взагалі то ми спеціалізуємося на дорослих, але, якщо в громаді багато дітей, то ми беремо з собою педіатра. Звісно, в нас не буває такого, що хтось прийшов, а йому відмовили в допомозі.

Також цікаві гості "Ранку Вдома":

Медіа-партнери
Прямий ефір