Кримськотатарська мова з'явилася у Google-перекладачі
Компанія Google розширила перелік мов у своєму перекладачі. Туди додали 110 нових мов. Це найбільше оновлення за всю історію сервісу. Серед новинок — мова корінного народу України та Криму, йдеться у матеріалі "Ранку Вдома".
Переклад на сервісі наразі відбувається із застосуванням кирилиці, оскільки великий масив текстів кримськотатарською написаний саме нею. Все це потрібно було зацифрувати.
"Перед нами стояла задача зібрати кримськотатарські матеріали, зацифрувати. Загалом великі обсяги текстів. Сьогодні ми зібрали вже близько 100 тисяч сторінок тексту. Важливо було, щоб це була різностороння література: і художня література, і наукова, і субтитри до відео", — пояснив координатор національного корпусу кримськотатарської мови Ельдар Османов.
Ідея перекладу кримськотатарською мовою виникла у 2020 році. Тоді Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій підготувало концепцію стратегії розвитку кримськотатарської мови на 10 років.
"У 2020 році ми звернулися офіційно в компанію Google для того, щоб вони, зі свого боку, розглянули саме можливість додавання до платформи кримськотатарської мови, як нової мови перекладача. Ми потребували великих масивних текстів в онлайні. Тому багато груп нашої молоді активно працювали саме над створенням таких масивних текстів", — додав ексзаступник міністра з питань реінтеграції тимчасового окупованих територій та ВПО Снавер Сейтхаліл.
У Міністерстві закордонних справ зазначили, що функція перекладу в Google дозволить мільйонам людей у всьому світі вивчати та використовувати кримськотатарську мову, а також зробить культуру корінного народу України доступнішою.
"Це важливий крок для збереження мови, яка зараз під загрозою зникнення. Протягом десятилітті навіть досі Росія відчайдушно намагається знищити її, так само як і кримських татар та їхню культуру. Дякуємо Google за цю важливу ініціативу, яка ще раз засвідчила, що багата мовна та культурна спадщина кримських татар є цінністю для світової спільноти", — йшлося у повідомленні МЗС України.
Уряд України ухвалив рішення про переведення кримськотатарської мови з кирилиці на латиницю, тому наразі тривають роботи з транслітерації текстів.
"Попереду дуже багато роботи для того, щоб кримськотатарська мова повноцінно була інтегрована й в інші платформи. над цим активно працює Інститут розвитку кримськотатарської мови. Там багато цікавих проєктів. До того ж багато команд навколо цього інституту об'єдналося. Потрібні й книжки, і сайти, і сторінки, і інші документи. Ті, які зараз у нас є, написані кирилицею, їх будуть переводити на латинську графіку", — резюмував Снавер Сейтхаліл.
Таким чином робота над удосконаленням Google-перекладача кримськотатарської мови триває. Загалом, кримськотатарська належить до мов, що потребує додаткового захисту, за класифікацією ЮНЕСКО. Торік у січні в Україні було створено Національну комісію з питань кримськотатарської мови, яка займається цим питанням.
Читайте також: Національний корпус кримськотатарської мови: як та хто створює освітню платформу онлайн