Дитяча книга про ІПСО та фактчекінг "Дракосики": авторка Юлія Вротна розповіла про благодійну складову проєкту  

Юлія Вротна. Скриншот: kanaldim.tv

"Дракосики" — книга, корисна для дітей в освітньо-виховному аспекті. Це спільний проєкт магазину товарів для дітей E.PIC та найбільшого українського видавництва "Ранок". Історію про дракосиків написала письменниця Юлія Вротна, а проілюструвала — художниця Марія Івнова. Автори проєкту прагнуть навчити школярів основам інтернет-безпеки та наповнити фонди дитячих бібліотек сучасною української літературою, розповіла у "Ранку Вдома" авторка книги Юлія Вротна.

Ведучі — Ірина Хоменко та Костя Октябрський.

Чому саме дракосики стали головними персонажами вашої книжки?

— 2024 рік — це рік дракона за китайським календарем. Він починається 10 лютого. Тож дракосики — це певний символізм. Мене запросили на благодійний освітній проєкт, де уже були згадані ці персонажі. Тобто я придумала їм характери та історії, але їхні особи вже існували. Це вперше, коли я не розробляла персонажів з нуля. Втім, вони дуже мені сподобались. На прикладі дракосиків Кіри, Леї, Вінні та Річі історія зачіпає тему безпеки дітей в інтернеті, критичного мислення та протидії фейкам (дезінформації). Також казка навчає ухвалювати нестандартні рішення, проявляти винахідливість, боротися зі своїми страхами та по-справжньому дружити.

На який вік розрахована книжка? 

— Ми уже провели кілька презентацій. Зокрема, я була у дитячих бібліотеках, та зрозуміла, що книга стане цікавою учням середньої школи.

Про що ця книжка?

— Тема, яка от наскрізь проходить через книжку, це онлайн навчання, онлайнова школа. Я не хотіла писати про реалії, з якими стикаються діти напряму, тобто військові дії. У книжці фігурує катастрофа, яка призвела до вимушеного навчання онлайн — буревій. Раптом дітям, в нашому випадку дракончикам, потрібно було залишитись вдома і налаштувати все для навчання онлайн. Це теж був певний виклик. Потрібно було підготуватися сасмим та й ґаджети підготувати. Друга тема, яка уже виходить з цієї, це безпека в інтернеті. Зокрема, протидія фейковим новинам. Фактично йдеться про фактчекінг. Я не вживаю там такі складні слова, як фактчекінг чи ІПСО, але герої з цим стикаються.

Яка соціальна складова проєкту?

— Оскільки видавництво "Ранок" з Харкова, то першими цю книгу отримають харківські бібліотеки. Загалом ця книжечка буде допомагати з наповненням фондів дитячих бібліотек. Також видавництво планує другий наклад. Тоді планують поповнити бібліотеки Херсонської області. 

В книжці багато QR-кодів. Що це за інтерактив?

— Деякі QR-коди ведуть на цікаві YouTube-ролики, є гра-ходилка, головоломка та кросворд-драковорд.

Які поради дають читачам дракосики?

— Вони стикаються там з проблемою шахрайства. Їхній сусідці прийшло повідомлення від якихось шахраїв про те, що їхнє містечко буде зруйновано цим буревієм. Єдиний шлях врятуватися — забратися з дому і залишити шахраям вільний доступ до своєї оселі, де зберігаються якісь цінності. Дракосики почали розплутати цю історію, адже мали обґрунтований сумнів. Вони врятували цінності своєї сусідки й власне саму сусідку. Сенс в тому, щоб навчитися отримувати інформацію з офіційних джерел.

Хто допомагав робити ілюстрації?

— Я сама порекомендувала ілюстраторку, тому що я люблю її роботи. Це Марія Іванова з Вінниці. Вона ілюструвала іншу мою книжку. Вона блискавично створює ілюстрації. Ми з нею фактично мали таку величезну свободу дій. Марія сама пропонувала ілюстрації, інколи я чітко бачила картинку і замальовувала скетч.

Де можна придбати книгу?

— Книга вже у продажу. Її можна замовити навіть в інтернеті.

Відгуки які?

— Мої колеги, які вже прочитали книгу, в захваті. Кажуть, що мало. Треба писати другу частину. Тож я тепер думаю над продовженням історії.

Також цікаві гості "Ранку Вдома":

Прямий ефір