єРобота: про грантовий фонд для ветеранів розповіла заступниця міністра економіки України Тетяна Бережна

Тетяна Бережна. Скриншот: kanaldim.tv

Уряд розширив проєкт єРобота та запустив нові грантові програми для ветеранів. Українські захисники мають нагоду за підтримки держави започаткувати або розвивати власний бізнес. Зареєструвати заявку можна на порталі "Дія". Про це повідомила заступниця міністра економіки України Тетяна Бережна у"Ранку Вдома". Ведуча Ірина Хоменко розпитала посадовицю про урядову ініціативу, спрямовану на допомогу ветеранам.

— Коли та як виникла ідея створити грантовий фонд для ветеранів?

— Інтеграція ветеранів в ринок праці й підприємництва — це великий пріоритет уряду і Міністерства економіки зокрема. Ми хочемо зробити так, щоби наші захисники й захисниці, розуміли, що навіть після завершення служби вони зможуть реалізувати себе в цивільному житті як підприємці чи наймані працівники. Держава сприятиме й тим, хто захоче здобувати нову професію.

Запуск цієї грантової програми для ветерана та другого з їх подружжя — це урядова ініціатива, яка розпочалася ще минулого року. Її ініціював прем'єр Денис Шмигаль. Зараз програма отримала новий виток — гранти для ветеранів.

Прекрасно! Як можна подати ці заявки? Що для цього потрібно? 

— Все дуже просто. Заявки подаються на порталі "Дія". Можна подати заявку і долучити до неї бізнес-план. Шаблон прикріплений до аплікаційної форми. Загалом можна отримати грант трьох видів. Перший вид гранту — 250 тисяч гривень, який зобов'язує створити одне робоче місце. Наприклад, ти береш грант і створюєш робоче місце для найманого працівника.

Другий — це 500 тисяч гривень. Він не для ветерана, а для другого з його подружжя. Тобто якщо воює захисник, то на грант може претендувати його дружина, або навпаки. Такий грант зобов'язує створити як мінімум два робочих місця.

Третій грант — це 1 мільйон гривень. Його може взяти той ветеран або ветеранка, які мають досвід підприємницької діяльності. Тобто він надається ФОПам, які працюють протягом останніх трьох років. Тут більш зобов'язань. Зокрема, треба працевлаштувати чотирьох людей, щонайменше двоє з яких мають бути також учасником бойових дій або особами з інвалідністю внаслідок війни. Тобто ми розуміємо, що для ветерана важливо зберегти спілкування з побратимами, тому таким чином ми підтримуємо ці цінності.

Важливо розуміти, що гранти в розмірі 500 тисяч гривень і 1 мільйон видаються на умовах співфінансування. Тобто 30% вкладає отримувач гранту, а 70% — держава. Має бути елемент співвідповідальності, щоб отримувач гранту також бачив власний внесок.

Заява подається через портал "Дія". Далі ці документи направляються автоматично в "Ощадбанк". На цьому етапі перевіряється ділова репутація заявника.

Кредитна історія?

— Кредитна історія, наявність певних кримінальних проваджень, відкритих виконавчих проваджень, наявність податкового боргу. Тобто вся інформація, яка є в доступі в банку, яка може вплинути на їхнє рішення.

Якщо ж виявлено, що претендент на грант має позитивну ділову репутацію, його заявка направляється в Державну службу зайнятості. Там йому призначається онлайн співбесіда. Комісія запитує людину про її наміри, аналізує реалістичність бізнес-плану, оцінює ідею та пересвідчується у намірах ведення такого бізнесу. Вивчається спроможність реалізувати ідею, на яку дають грант. Лише після того ухвалюється рішення та починається дія.

Скільки часу займає весь цей процес?

— Взагалі хвиля відкривається і триває два тижні. За 15 робочих днів, або ж три тижні, ці заявки опрацьовують фахівці. Тобто все відбувається достатньо швидко. Ухвалюється рішення про надання гранту і починається робота.

Важливо сказати про те, що грант — це не готівка. Це гроші на рахунках, які можна витратити на купівлю обладнання, оренду приміщення чи лізинг обладнання. Можна купити за них сировину, або, наприклад, худобу. Це може бути витрати на рекламу, але не більше 20% від гранту. Можна купити франшизу, готовий бізнес, комерційна концесія.

Відповідно, отримувач гранту приносить у банк платіжні документи, по яких спрямовуються кошти. Потрібно ретельно передбачати всі напрямки витрат в бізнес-плані, щоб потім без проблем реалізувати проєкт.

Чи плануєте продовжувати цю програму?

— Взагалі немає кінцевої дати, до якої триває програма. Тобто ми зважатимемо на попит. Можливо, доведеться вносити певні зміни.

Ми завжди відкриті до всіх побажань, які надходять з середовища, яке отримує гранти. Тобто ми інколи розширюємо напрямки, на які можна витрачати кошти.

Тому програма буде тривати та удосконалюватися. Звісно ж для того, щоб задовольняти розумні потреби наших учасників.

Чи треба людині, яка отримала грант, звітувати перед державою?

— Єдиний вид звіту — це сплата податків і зборів до бюджетів всіх рівнів.  Тобто достатньо чесно і відповідально вести бізнес, працевлаштовувати найманих працівників, сплачувати податки.  Відповідно, за три роки закінчується період, коли держава наглядає за тим, як ти сплачує податки, як ти використовуєш цей грант.

Далі починається підприємницька свобода. Ми надіємося, що такі бізнеси будуть й надалі працювати. Зважаючи на досвід програми "Власна справа", яка почалася в липні торік, бізнеси розвиваються.

Дійсно, українці виховують такий клас підприємців, який, на жаль, протягом минулого століття знищували. Зараз держава має мету — відродити цей дух підприємництва українців, особливо в час війни, коли всі стали рішучі й творчі, і безстрашні.

Чи передбачене навчання для тих, хто виграє грант?

— Додаткові знання стосовно ведення власної справи — не завадять.  Тому постанова пакетом передбачає можливість безплатного навчання в центрах Державної служби зайнятості.

Навчатися можна офлайн, або онлайн. Тривалість теж різна, але це однозначно дає ази ведення власної справи. Відповідно до постанови це навчання безплатне. Тому ми дуже рекомендуємо скористатися такою можливістю.

Це прекрасна можливість. Мало того, що отримуєте грант, то вас ще й навчають!

— Саме так. Щобільше, ми рекомендуємо звернути увагу на "Дія.Центри" по Україні, в яких можна також отримати безкоштовні консультації з питань ведення бізнесу. Вони адмініструються Міністерством цифрової трансформації, але також можуть надавати послуги для отримувачів грантів, зокрема, ветеранів.

Чи можуть українці, які не є ветеранами, претендувати на гранти від держави для ведення власного бізнесу?

— Так, існує грантова програма "Власна справа". Вона діє з 1 липня 2022 року. Хвилі так само існують паралельно з хвилями на ветеранські гранти. Там умови дуже схожі.

Гранти у розмірі до 250 тисяч гривень, розраховані на два робочих місця. Також грант треба повернути протягом трьох років у вигляді податків і зборів, але тут не має обов'язково співфінансування.

Програма "Власна справа" діє. В бюджеті закладені кошти на її існування. В цьому році вже закінчилося три хвилі цієї програми й ми прийняли 717 позитивних рішень. Тому маємо ще 717 нових бізнесів в Україні.

Держава сподівається на те, щоб це була командна гра. Ми розуміємо, що тільки за підтримки підприємців і бізнесу ми можемо перемогти у цій війні. Оскільки сплата податків є дуже важливою, так само як і працевлаштування українців.

Ми розуміємо, що всередині держави мають бути і відбуватися ті процеси, які будуть стимулювати людей залишитися в Україні. Бо багато людей виїхала за кордон.

Цифри різняться, але вони є великими. Створення таких грантових програм є політикою держави. Ми прагнемо утримати таланти в Україні.

Також цікаві гості "Ранку Вдома": Японський фонд Yoshiki Foundation America підтримає українські музичні ініціативи: про грантову програму говоримо із представниками МОМ в Україні

Прямий ефір