Як навчаються українські біженці у Словаччині

Словаччина. Скріншот: kanaldim.tv

У Словаччині знайшли прихисток приблизно 60 тисяч українців. Тут вони отримали тимчасовий захист, який дає право на вільне перебування в країні, освіту та роботу. Українські діти не зобов'язані відвідувати тутешні школи, якщо продовжують онлайн навчання в українських. Втім зарахування до словацьких освітніх закладів має свої переваги, йдеться у матеріалі "Ранку Вдома".

Валентина з двома синами зараз проживає у місті Кошице в Словаччині. До повномасштабного вторгнення Росії родина Бондарєвих жила у Харкові. Звідти довелося виїхати в перші дні повномасштабного вторгнення Росії.

Валентина Бондарєва з дітьми, як і більшість наших переселенців, отримали в Словаччині тимчасовий захист. З ним українці можуть вільно перебувати в країні, працювати та навчатися. Загалом в Словаччині осіли приблизно 60 тисяч українців. В основному це жінки з дітьми.

Дошкільна освіта у Словаччині — це ясла та дитсадок. В ясла дітей приймають з 6 місяців, у дитячі садочки — з трьох років. Проте обов'язковим є підготовче навчання — останній рік перед школою.

Шкільна освіта починається з 6 або 7 років і триває до 9 класу. Проте українські діти з тимчасовим захистом не зобов'язані відвідувати місцеві навчальні заклади.

"Достатньо було надати підтвердження з української школи, що дитина вчиться онлайн. Тобто варіанту взагалі не відвідувати школу — нема. Якщо ж батьки хотіли, то віддавали дітей у словацькі школи", — розповів голова ГО "Словацько-український центр партнерства" Едуард Булина.

Українців зараховували одразу до звичайних класів зі словаками. Проте деякі школи мали інтеграційні класи для українців або ж проводили інтенсивні мовні курси. Все залежить від можливостей закладу та кількості українців, які там навчаються.

Навчання в місцевих школах повністю безплатне. Платити потрібно тільки в приватних. Місць для українців вистачає, тож батьки самі вирішують, в яку школу віддавати дітей.

Крім того, після 9 класу школярі переходять на інший ступінь освіти. Тут є два варіанти — вступити до гімназії або до профучилища.

"Гімназія це, по суті, загальноосвітня школа, де дитина після закінчення отримує тільки повну середню освіту. В середній спеціальній школі можна отримати або тільки спеціальність, або спеціальність з повною середньою освітою. Без цієї повної середньої освіти неможливо вступити до вищого навчального закладу", — пояснив Едуард Булина.

Навчання ж в державних університетах Словаччини для українців безплатне. Фахівці в галузі освіти зазначають, що українських дітей радо приймають і в університетах, і в школах, і в садочках, і всіляко намагаються їх підтримати.

Ще про життя українців в інших країнах:

Медіа-партнери
Прямий ефір