Чим відрізняється освітня система у Швейцарії: як українцям освоїтися у дитсадках та школах

Швейцарія. Скриншот: kanaldim.tv

Понад 80 тисяч українців вже осіли у Швейцарії. Статус С — саме його отримують біженці, дозволяє нашим землякам вільно перебувати в країні, працювати та навчатися. Освітня система у Швейцарії відрізняється від української. Оцінок в молодшій школі не ставлять, тут чимало групових занять, на перервах усі діти обов'язково виходять на вулицю. Також є багато уроків фізкультури з відвідуванням басейну. Крім того, діти ходять у походи з наметами, а з 15 років можуть іти на роботу, йдеться у матеріалі "Ранку Вдома".

Місця у дитячих садочках часто не вистачає і самим швейцарцям. Тому українцям доводиться чекати, поки місцева влада знайде заклад, куди можна влаштувати дитину. При цьому дітей із чотирьох років державні дошкільні заклади зобов'язані зараховувати, адже саме тоді починається обов'язкова освіта у Швейцарії.

Шкільна програма розпочинається у дітей з шестирічного віку і триває до п'ятнадцятирічного. Українці також зобов'язані ходити до місцевих навчальних закладів. Виключень немає.

"Якщо дитина пропустила хоча б день навчання, без поважної причини, то у батьків будуть проблеми. Бо вони мають стежити за тим, аби діти були у школі", — пояснила президентка фонду Good Friends for Ukraine у Швейцарії Юлія Петерс.

Інтеграційних класів для українців не було, їх одразу записали до звичайних. В деяких школах роблять спеціальні класи для українців, в деяких — закріплюють за новими учнями перекладачів. Все залежить від можливостей конкретного навчального закладу.

У Швейцарії вважають, що чим менша дитина, тим легше їй адаптуватися. Тому дітям у молодшій школі зазвичай не роблять інтеграційних класів і беруть до швейцарських шкіл за віком. Тобто, якщо школяр в Україні навчався в третьому класі, то й у Швейцарії його зарахують до третього класу. Навчання у швейцарських школах безплатне. Усі зошити, підручники та канцелярію видають вчителі.

Дев'ятий клас — останній обов'язковий рік навчання у Швейцарії. Річ у тому, що в цей час учні мають визначитись з майбутньою професією і від цього залежить, де вони продовжать навчання — у гімназії чи професійній школі.

"У 15 років вони можуть іти до спеціального закладу, на кшталт українського професійного училища. Це коли дитина чотири дні на тиждень відвідує практичні заняття, освоює якусь професію. А один день на тиждень — це практичні заняття у школі", — зазначила Юлія Петерс.

Щоб піти до професійної школи, учні повинні самі обрати, де проходитимуть робітничу практику. Швейцарія має велику потребу у фахівцях робітничих професій, і саме тому влада заохочує населення навчатися у професійних школах, а не в інститутах. До того вища освіта тут платна, без виключень, і дорога. Проте українці мають право вступати до місцевих вишів і талановитим дітям навіть можуть допомогти оплатити частину навчання.

Ще про життя українців в інших країнах:

Прямий ефір